Reklama

Systemy Nośne

Rekordowy rok dla Rocket Lab. Ważne postępy spółki

Autor. Rocket Lab on X

Firma Rocket Lab zakończyła 2024 rok udanym lotem systemu nośnego Electron. Tym razem na orbitę trafił satelita radarowy z Japonii. Miniony rok był dla amerykańskiej spółki zdecydowanie historyczny. Ambitne plany wskazują, że jest to dopiero początek.

21 grudnia br. Rocket Lab przeprowadziła pomyślny lot swojego flagowego systemu nośnego o nazwie Electron. Start został wykonany z kompleksu startowego w Nowej Zelandii. Był on przekładany dwukrotnie z powodu pogody oraz problemów technicznych, natomiast finalnie udało się wystrzelić rakietę. Jej celem było wyniesienie satelity radarowego dla japońskiej spółki Synspective.

Wyniesiona jednostka o nazwie StriX została wyposażona w radar z syntetyczną aperturą SAR. Satelita został został umieszczony na orbicie synchronicznej ze Słońcem (SSO) za pomocą stopnia rakietowego prawie godzinę po starcie. Warto zauważyć, że była to już kolejna misja Rocket Lab dla tego klienta. Do tej pory wyniesiono sześć takich urządzeń, wszystkie za pomocą rakiety Electron.

Reklama

W czerwcu br. firma Synspective podpisała także umowę z Rocket Lab na dodatkowe dziesięć wyniesień w latach 2025–2027. Amerykańska spółka poinformowała wówczas, że kontrakt, którego wartość nie została publicznie ujawniona, był największym kontraktem, jaki został do tej pory podpisany przez firmę.

„Electron to idealna rakieta zapewniająca elastyczny, dostosowany i bezpośredni dostęp do orbity dla budowniczych konstelacji, takich jak Synspective” - podkreślił Peter Beck, dyrektor generalny Rocket Lab. Japońska firma planuje zbudowanie konstelacji składającej się nawet z 30 satelitów. Jej celem jest dostarczanie obrazowań m.in. do wspierania planowania rozwoju miast, monitorowania budowy i infrastruktury oraz reagowania na klęski żywiołowe.

Historyczny rok Rocket Lab

Oprócz podpisania wspomnianej umowy, której kwota jest największa od początku działalności firmy, Rocket Lab może pochwalić się rekordowym rokiem również ze względu na inne kwestie. Przede wszystkim udało się wykonać najwięcej pomyślnych lotów orbitalnych. Opisywana misja była już 16. udanym startem rakiety nośnej od Rocket Lab. Łączna liczba lotów obejmuje 14 startów systemu Electron, a także dwa suborbitalnej wersji Electrona o nazwie HASTE.

Warto zwrócić uwagę, że 16 startów znacznie przekracza poprzedni roczny rekord firmy, wynoszący 10 startów, ale jest niższy od szacunków firmy z początku tego roku, zakładających przeprowadzenie 22 startów. To jednak dość powszechne zjawisko na rynku, gdyż nawet firma SpaceX zakładała na początku 2024 r. więcej lotów, niż udało jej się finalnie wykonać. Wpływ mają na to m.in, opóźnienia ze strony klientów.

Reklama

Kolejny start rakiety Electron jest planowany na pierwszy kwartał 2025 r. Electron zaliczany jest do lekkich systemów nośnych, gdyż jest w stanie dostarczyć na niską orbitę okołoziemską (LEO) zaledwie 300 kg. Rocket Lab pracuje też nad nowym systemem o nazwie Neutron, który będzie w stanie dostarczyć na LEO do 13 t ładunku użytecznego.

„Z niecierpliwością czekamy na dalsze zwiększenie częstotliwości startów w nadchodzącym roku, umacniając pozycję Electrona jako wiodącej małej rakiety na świecie, a także wchodząc na rynek średnich startów dzięki debiutowi Neutrona” — podkreślił Peter Beck, dyrektor generalny Rocket Lab, w oficjalnym oświadczeniu.

Autor. Rocket Lab

Zaletą nowej rakiety ma być m.in. powrót pierwszego segmentu rakiety na stanowisko startowe. Dwustopniowy Neutron będzie posiadać 43 m wysokości, 7 m średnicy oraz masę startową 480 t. W pierwszym segmencie rakiety znajdzie się 9 silników Archimedes skonstruowanych przy pomocy druku 3D. Pierwszy lot rakiety Neutron powinien odbyć się w przyszłym roku.

Reklama

Komentarze

    Reklama