Systemy Nośne
SLS opuści stanowisko startowe
Testy tankowania rakiety Space Launch System nie poszły zgodnie z oczekiwaniami. W związku z problemami, które ujawniły się podczas ewaluacji na wyrzutni, inżynierowie zaangażowani w przygotowanie rakiety do jej debiutu podjęli decyzję o jej wycofaniu do Vehicle Assembly Building celem dokonania niezbędnych działań naprawczych.
Rakieta Space Launch System została umieszczona na wyrzutni LC-39B w nocy z 17 na 18 marca. Po dotarciu na stanowisko rozpoczęła się kampania testowa prowadząca w zamyśle do finałowego akordu - tzw. Wet Dress Rehearsal (WDR), czyli napełnienia zbiorników systemu paliwem i przeprowadzeniem odliczania końcowego, do momentu, gdy zegar zatrzyma się na dziesięć sekund przed "T:0", czyli startem. W ciągu dwóch tygodni doszło do przeprowadzenia aż trzech takich prób jednak żadna z nich nie została w pełni zakończona.
Czytaj też
Jednym z problemów przeszkadzających w próbie było zablokowanie zaworu odpowietrzającego znajdującego się na wieży startowej. Po wykryciu problemu tankowanie rakiety zostało natychmiastowo przerwane. Jak się później okazało, zawór był zablokowany w pozycji zamkniętej, co poskutkowało niemożnością jego otwarcia. Problemy dotyczyły także przerw w dostawie azotu do kompleksu startowego, uszkodzeniem zaworu zwrotnego w górnym stopniu rakiety zapobiegającego cofanie się helu jak i niekontrolowanych wycieków ciekłego wodoru będącego elementem paliwa rakietowego. Wpływ na opóźnienie miało także wydarzenie dotyczące startu pierwszej komercyjnej misji na ISS (Ax-1), które odbyło się ze stanowiska LC-39A znajdującego się w Centrum Kosmicznym im. Kennedy'ego na Florydzie.
Czytaj też
Po trzeciej nieudanej próbie NASA zdecydowało, że na razie nie podejmuje się kolejnej próby, dopóki wszystkie wadliwe elementy mające wpływ na działanie systemu nie zostaną naprawione. NASA poinformowała 16 kwietnia, że SLS zostanie wycofany ze stanowiska startowego i przetransportowany do VAB. W związku z tym czerwcowy termin debiutu omawianego systemu nośnego zdaje się być niewykonalny. Na dzień dzisiejszy najbardziej prawdopodobnym miesiącem, w którym należy oczekiwać na start jest lipiec, lecz w dalszym ciągu utrzymanie nowego terminu uzależnione jest od pomyślnego zakończenia WDR.
Misja Artemis-1 jest pierwszym krokiem w powrocie człowieka na Księżyc. Cel realizowany pod znakiem amerykańskiej agencji kosmicznej NASA ma na celu przeprowadzenie testów nowego systemu nośnego SLS i kapsuły Orion, która podczas parotygodniowej podróży wykona przelot wokół Księżyca, pokazując gotowość do przyjęcia pierwszych astronautów na pokład pojazdu kosmicznego podczas misji Artemis 2.
Rok dronów, po co Apache, Ukraina i Syria - Defence24Week 104