Reklama

Systemy Nośne

SpaceX wykonało misję dla amerykańskiego wywiadu

Fot. SpaceX

SpaceX przeprowadziło pomyślne misję NROL-85 polegającą na wyniesieniu w przestrzeń kosmiczną nowego satelity dla Narodowego Biura Rozpoznania (NRO – National Reconnaissance Office). Informacje dotyczące przeznaczenia ładunku są tajne, jednak biorąc pod uwagę dotychczasową działalność NRO, to należy się spodziewać kolejnego satelity rozpoznawczego wywiadu wojskowego USA.

Narodowe Biuro Rozpoznania (NRO – National Reconnaissance Office) zyskał kolejne urządzenie. Miniona misja NROL-85 polegała na wyniesieniu w przestrzeń kosmiczną kolejnego rządowego satelity i została wykonana dzięki pomocy SpaceX. Był to drugi w tym roku start dla Narodowego Biura Rozpoznawczego oraz 148. operacja z wykorzystaniem rakiety Falcon 9, a także 62. misja w programie NROL od 1996 r.

Czytaj też

Rozpoczęcie misji nastąpiło 17 kwietnia o godz. 15:13 czasu polskiego z platformy SLC-4E w kosmodromie Vandenberg w Kalifornii. Dwa stopnie rakiety SpaceX rozdzieliły się około 2,5 min po starcie, zaś pierwszy człon o oznaczeniu B1071 powrócił do bazy Vandenberg, lądując w wyznaczonym miejscu LZ-4 (Landing Zone) ok. 8 min po starcie. Był to tym samym 114. segment główny rakiety, jaki został odzyskany przez SpaceX.

Ze względu na tajny charakter misji, transmisja z wydarzenia została zakończona tuż przed separacją owiewek ładunku. Narodowe Biuro Rozpoznania w godzinę po starcie ogłosiło sukces wydarzenia. Agencja Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych sprawuje nadzór nad rządowymi konstelacjami satelitów obserwacji Ziemi, z aperturą optyczną jak i radarową. Możemy się zatem domyślać, że świeżo wyniesione urządzenie będzie służyło do rozpoznania satelitarnego dla użytkowników rządowych.

Fot. SpaceX

W 2020 roku SpaceX otrzymał kontrakt od Narodowym Biurem Rozpoznania, wart 316 mln USD, na przeprowadzenie kilku misji użytecznych dla NRO. Przed firmą czeka operacja NROL-69, której lot ma odbyć się w 2023 roku. W bieżącym roku zaplanowano dwie kolejne misje, które odbędą się w lipcu i sierpniu. Rządowa agencja do celu wyniesienia urządzeń wykorzysta rakiety nośne Atlas V oraz Delta IV.

Czytaj też

Kolejnym startem Falcona 9 będzie wyniesienie na orbitę kolejnej partii satelitów konstelacji Starlink, co powinno się wydarzyć dzisiejszego dnia (21 kwietnia). Dwa dni później ma zostać przeprowadzony start misji Crew-4 dla NASA, która przetransportuje na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) czterech zawodowych astronautów.

Komentarze