Reklama

Systemy Nośne

SpaceX wykonało misję dla amerykańskiego wywiadu

Autor. SpaceX

SpaceX przeprowadziło pomyślne misję NROL-85 polegającą na wyniesieniu w przestrzeń kosmiczną nowego satelity dla Narodowego Biura Rozpoznania (NRO – National Reconnaissance Office). Informacje dotyczące przeznaczenia ładunku są tajne, jednak biorąc pod uwagę dotychczasową działalność NRO, to należy się spodziewać kolejnego satelity rozpoznawczego wywiadu wojskowego USA.

Reklama

Narodowe Biuro Rozpoznania (NRO – National Reconnaissance Office) zyskał kolejne urządzenie. Miniona misja NROL-85 polegała na wyniesieniu w przestrzeń kosmiczną kolejnego rządowego satelity i została wykonana dzięki pomocy SpaceX. Był to drugi w tym roku start dla Narodowego Biura Rozpoznawczego oraz 148. operacja z wykorzystaniem rakiety Falcon 9, a także 62. misja w programie NROL od 1996 r.

Reklama

Czytaj też

Reklama

Rozpoczęcie misji nastąpiło 17 kwietnia o godz. 15:13 czasu polskiego z platformy SLC-4E w kosmodromie Vandenberg w Kalifornii. Dwa stopnie rakiety SpaceX rozdzieliły się około 2,5 min po starcie, zaś pierwszy człon o oznaczeniu B1071 powrócił do bazy Vandenberg, lądując w wyznaczonym miejscu LZ-4 (Landing Zone) ok. 8 min po starcie. Był to tym samym 114. segment główny rakiety, jaki został odzyskany przez SpaceX.

Ze względu na tajny charakter misji, transmisja z wydarzenia została zakończona tuż przed separacją owiewek ładunku. Narodowe Biuro Rozpoznania w godzinę po starcie ogłosiło sukces wydarzenia. Agencja Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych sprawuje nadzór nad rządowymi konstelacjami satelitów obserwacji Ziemi, z aperturą optyczną jak i radarową. Możemy się zatem domyślać, że świeżo wyniesione urządzenie będzie służyło do rozpoznania satelitarnego dla użytkowników rządowych.

Autor. SpaceX

W 2020 roku SpaceX otrzymał kontrakt od Narodowym Biurem Rozpoznania, wart 316 mln USD, na przeprowadzenie kilku misji użytecznych dla NRO. Przed firmą czeka operacja NROL-69, której lot ma odbyć się w 2023 roku. W bieżącym roku zaplanowano dwie kolejne misje, które odbędą się w lipcu i sierpniu. Rządowa agencja do celu wyniesienia urządzeń wykorzysta rakiety nośne Atlas V oraz Delta IV.

Czytaj też

Kolejnym startem Falcona 9 będzie wyniesienie na orbitę kolejnej partii satelitów konstelacji Starlink, co powinno się wydarzyć dzisiejszego dnia (21 kwietnia). Dwa dni później ma zostać przeprowadzony start misji Crew-4 dla NASA, która przetransportuje na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) czterech zawodowych astronautów.

Reklama

Komentarze

    Reklama