Reklama

Systemy Nośne

Starship bliżej siódmego lotu. Super Heavy po kluczowej próbie

Starship, Super Heavy, SpaceX, Elon Musk
SpaceX przeprowadziło test statyczny segmentu Super Heavy przed 7 lotem testowym.
Autor. SpaceX via X

SpaceX przeprowadziło udany test statyczny dolnego stopnia Super Heavy przed nadchodzącym siódmym lotem testowym. Data misji pozostaje nieznana, natomiast niektóre źródła wskazują na pierwszą połowę stycznia 2025 r.

Kilkusekundowa próba odbyła się w poniedziałek, 9 grudnia br. i tak, jak poprzednie polegała na uruchomieniu 33 silników Raptor w stopniu Super Heavy (Booster 14) w należącym do SpaceX ośrodku Starbase w Teksasie. Dwa dni wcześniej firma Elona Muska opublikowała na platformie X wpis pokazujący transport segmentu na platformę testową.

Starship szykowany do kolejnej próby

Firma Elona Muska nie poinformowała o planowanej dacie kolejnego lotu testowego największej rakiety na świecie. Przed każdym startem pojawiają się jednak informacje o zamiarach wobec danej misji. Tak było również w tym przypadku. Amerykańskie portale branżowe opublikowały korespondencję mailową między NASA a Federalną Administracją Lotnictwa (FAA).

Reklama

Według źródeł, SpaceX przewiduje kolejny start Starshipa 11 stycznia 2025 r. Lot będzie analizowany przez NASA dzięki instrumentom umieszczonym na pokładzie odrzutowca Gulfstream V, który jest wykorzystywany przez szereg amerykańskich agencji do badań naukowych.

Rozwój systemu nośnego jest bacznie obserwowany przez NASA, gdyż stanowi ważną część międzynarodowego programu Artemis, którego celem jest powrót człowieka na Księżyc i zbudowanie tam stałej placówki badawczej oraz hubów logistycznych do dalszej eksploracji kosmosu.

Szósty lot oceniany pozytywnie

Ostatni raz Starship/Super Heavy wystartował w listopadzie 2024 r. W przeciwieństwie do piątej próby dolny stopień nie powrócił na platformę startową przy pomocy mechanicznych ramion wieży Mechazilla. Super Heavy wylądował w Zatoce Meksykańskiej.

Reklama

Największa rakieta na świecie składa się z dwóch stopni - dolny Super Heavy napędzany 33 silnikami Raptor na paliwo ciekły metan i ciekły tlen oraz górny Starship, w którym znajduje się 6 jednostek napędowych, w tym 3 przystosowane do działania w próżni kosmicznej. System nośny wielokrotnego użytku mierzy 121 m wysokości oraz 9 m średnicy.

Reklama

Komentarze

    Reklama