Reklama

Systemy Nośne

Starship gotowy do czwartego lotu

Autor. SpaceX

SpaceX przeprowadziło kluczowy test przed kolejnym lotem systemu nośnego Starship/SuperHeavy. W pełni zintegrowana rakieta jest gotowa do zbliżającej się próby.

Fani kosmonautyki z całego świata wyczekują kolejnego lotu największej rakiety, którą kiedykolwiek stworzył człowiek - system nośny Starship/SuperHeavy. 20 maja br. firma SpaceX przeprowadziła test WDR (Wed Dress Rehearsal), który jest traktowany jak próba generalna przed lotem. Przebiega on podobnie do oficjalnej próby startu i obejmuje tankowanie, sprawdzenie wszelkich systemów naziemnych oraz ogólny przegląd rakiety, pomijając włączenie silników.

Reklama

Z dostępnych informacji wynika, że testy zakończyły się pomyślnie i w związku z tym rakieta jest gotowa, aby wykonać swój czwarty lot w historii (IFT-4). Przypomnijmy, że w pełni zintegrowany system składa się z pokaźnego segmentu pierwszego stopnia Super Heavy oraz statku kosmicznego górnego stopnia nazywanego Starship/Ship. W przypadku nadchodzącej próby wykorzystane zostaną Booster 11 oraz Ship 29.

W związku z udanym testem WDR, Elon Musk zapowiedział, że IFT-4 ma się odbyć za około 2 tygodnie. Głównym celem próby jest to, aby powracający górny stopień rakiety (Ship 29) przetrwał ponowne wejście w ziemską atmosferę i wpadł do oceanu. Podczas trzeciego lotu w marcu br. nie udało się tego osiągnąć, ale całość była zdecydowanie historyczną próbą, gdyż zrealizowano szereg wyznaczonych celów, w tym demonstrację transferu paliwa w przestrzeni kosmicznej. 

Reklama

Separacja stopni również przebiegła bez problemów, infrastruktura startowa nie ucierpiała, a problemy zaczęły się dopiero w momencie powrotu obu segmentów w kierunku oceanu, gdzie miało dojść do kontrolowanego wodowania. Już wtedy SpaceX pokazało znaczny postęp w projekcie i zarazem możliwości, którymi dysponuje opisywana rakieta. Przed nami zapewne równie ekscytujący lot, który przybliży firmę do uzyskania pełnej operacyjności systemu.

Warto także przypomnieć, że wraz z początkiem 2024 r. Elon Musk ogłosił, że trwają pracę nad nową wersją Starshipa - V3, który ma być wyższy od poprzednich wersji. System będzie mierzyć 140-150 metrów, co jeszcze bardziej podnosi poprzeczkę w kwestii skonstruowania wyższego systemu nośnego przez inne podmioty. Na ten moment w pełni zintegrowana rakieta, którą dobrze znamy ma ok. 120 metrów wysokości.

AKTUALIZACJA

W piątek, 24 maja br. na platformie X Elon Musk ogłosił, że czwarty lot testowy systemu Starship/Super Heavy odbędzie się za około 10 dni!

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!