Reklama

Systemy Nośne

Starship. Nowe informacje w sprawie trzeciego lotu

Autor. SpaceX

SpaceX opublikowało szereg nowych informacji, dotyczących planowanych testów podczas trzeciej próby lotu systemu Starship/Super Heavy, która została zaplanowana na 14 marca br. Wśród nowości znalazły się plany ponownego uruchomienia silnika Raptor w przestrzeni kosmicznej oraz zmiana trajektorii lotu tak, aby lądowanie nastąpiło w Oceanie Indyjskim.

14 marca 2024 r., to właśnie w tym terminie SpaceX planuje przeprowadzenie trzeciej próby lotu najpotężniejszego systemu nośnego na świecie - Starship/Super Heavy. Jeszcze kilka dni temu wydawało się, że IFT-3 obejmować będzie wnioski z poprzednich prób oraz demonstrację transferu paliwa z dodatkowego zbiornika do głównego, co jest kluczowe dla realizacji księżycowego programu Artemis. Z najnowszych informacji wynika, że firma Elona Muska podejmie się jeszcze kilku innych, kluczowych testów.

Przede wszystkim celem SpaceX jest udany lot zarówno dolnego, jak i górnego stopnia systemu nośnego. Przypomnijmy, że podczas próby w kwietniu 2023 r. konstrukcja uległa eksplozji w wyniku uruchomienia systemu FTS jeszcze przed separacją segmentów. W listopadzie natomiast, Ship oddzielił się od Boostera, ale ich lot zakończył się w podobny sposób, co poprzedników.

Reklama

Podczas trzeciej próby firma Elona Muska zamierza przetestować system otwierania i zamykania drzwi od ładowni, która w przyszłości posłuży, m. in. do wypuszczania satelitów Starlink V2 oraz V3. Ponadto planowane jest ponowne uruchomienie silników Raptor w górnym stopniu - Ship, podczas przebywania w próżni kosmicznej.

Z uwagi na tego typu działania, podjęto decyzję o zmianie trajektorii lotu, w ramach której Ship wyląduje w Oceanie Indyjskim. Przypomnijmy, że w poprzednich próbach miejscem docelowym były okolice wybrzeża Hawajów. „Ten nowy tor lotu umożliwia nam wypróbowywanie nowych technik, takich jak spalanie silników w przestrzeni kosmicznej, przy jednoczesnej maksymalizacji bezpieczeństwa publicznego.” - stwierdzono w komunikacie.

Autor. SpaceX

W ostatnich dniach system nośny Starship/Super Heavy przeszedł niezbędny test do wykonania trzeciego lotu testowego. Rakieta przeznaczona do nadchodzącej próby, składająca się w tym przypadku z górnego stopnia Ship 28 oraz dolnego segmentu Booster 10, została zatankowana łączną ilością 4500 ton paliwa, po czym przeprowadzono wszystkie sekwencje startowe aż do T-10 sekund. Jest to tzw. próba WDR (Wet Dress Rehearsal), która została wykonana w ośrodku Starbase, znajdującym się w południowym Teksasie.

Obecnie firma Elona Muska czeka na wydanie zgody do lotu od Federalnej Administracji Lotnictwa, która zidentyfikowała w ostatnim czasie konieczne modyfikacje. Prace w Starbase oraz zapowiedzi SpaceX wskazują, że kwestie administracyjne to jedynie kwestia czasu.

Reklama

Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newsletterazaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!

Reklama
Reklama

Komentarze