Reklama

Systemy Nośne

Starship przeszedł próbę generalną

Autor. SpaceX flickr

Amerykańska firma SpaceX przeprowadziła finalne testy prototypu swojego największego systemu nośnego Starship. W ubiegły poniedziałek (23 stycznia br.) odbył się test WDR (Wet Dress Rehearsal), który miał na celu sprawdzenie wytrzymałości rakiety w momencie całkowitego napełnienia zbiorników paliwa, przy jednoczesnym odliczaniu do startu. Pozytywnie zakończona próba WDR (nazywana także próbą generalną) to kolejny sygnał wskazujący na gotowość Starshipa do lotu orbitalnego.

Reklama

Starship to obecnie najważniejszy projekt firmy należącej do Elona Muska. Opracowywana rakieta nośna będzie najpotężniejszą konstrukcją zdolną do wynoszenia technologii i ludzi w przestrzeń kosmiczną, w tym na Księżyc czy Marsa. Warto jednak zauważyć, że najważniejsze jeszcze przed Starshipem, bowiem jeśli chodzi o swój debiut to wciąż pozostaje w tyle za np. SLS (Space Launch System). Rakieta nośna użyta przy wyniesieniu kapsuły Orion w ramach misji Artemis I wciąż pozostaje największym urządzeniem, które zaliczyło swój pierwszy start orbitalny. Starship czyni jednak kolejne postępy i wydaje się, że jest na dobrej drodze, aby już niedługo wzbić się w swój pierwszy lot.

Reklama
Reklama

W ubiegły poniedziałek (23 stycznia br.) firma SpaceX przeprowadziła test WDR (Wet Dress Rehearsal), który obejmował sprawdzenie całej sekwencji odliczania do startu i zatankowanie mieszanką ciekłego tlenu i ciekłego metanu (łącznie ponad 4,5 mln kg paliwa) zintegrowanego pierwszego stopnia Super Heavy i górnego stopnia nazywanego Starship/Ship. Miało to na celu sprawdzenie szczelności i wytrzymałości konstrukcji, a ponadto skontrolowano sprawność innych mechanizmów, tj. system przeciwpożarowy. WDR jest standardową procedurą testową wykonywaną przed lotami rakiet nośnych. Test ten przebiega podobnie do oficjalnej próby startu i obejmuje sprawdzenie wszelkich systemów naziemnych oraz ogólny przegląd rakiety, pomijając włączenie silników.

Czytaj też

Poniedziałkowy test WDR był poprzedzany kilkoma innymi niezbędnymi procedurami. Jedną z nich była wcześniejsza ewakuacja mieszkańców z pobliskich terenów w Boca Chica, co już wtedy zostało odnotowane przez obserwatorów jako przygotowanie obszaru pod przeprowadzenie testu WDR. Sukces opisywanej próby sprawia, że pojazd Starship, składający się z prototypu Super Heavy zwanego Booster 7 i wariantu górnego stopnia Ship 24, może zadebiutować już w najbliższym czasie.

Według właściciela SpaceX, Elona Muska, Starship może mieć swój pierwszy lot orbitalny już w przyszłym miesiącu, natomiast dzień próby musi zostać poprzedzony jeszcze kilkoma testami i pracami kontrolnymi. Najważniejszym wydaje się być test statyczny wszystkich 33 silników Raptor znajdujących się w Booster 7. Taka ilość Raptorów podczas testu statycznego to zdecydowany rekord, ponieważ ostatnia największa próba obejmowała uruchomienie zaledwie 14 silników.

Czytaj też

System nośny Starship to innowacyjne rozwiązanie, które według planów SpaceX ma być zdolne do transportowania ludzi oraz ładunków na Księżyc oraz Marsa. Jego oba segmenty systemu zostały zaprojektowane tak, aby w pełni nadawały się do szybkiego ponownego użycia, co ma być przełomem pod względem potencjału zwielokrotnienia lotów i zminimalizowania kosztów pojedynczej misji.

Reklama

Komentarze

    Reklama