Reklama

Systemy Nośne

Straż Wybrzeża USA ostrzega przed Starshipem. Start w listopadzie?

Autor. SpaceX via X (dawniej Twitter)

W Starbase w Teksasie nieprzerwanie trwają prace nad przygotowaniem systemu nośnego Starship do drugiej próby lotu orbitalnego. W ostatnim czasie firma SpaceX poinformowała o udanym zatankowaniu zbiorników, co miało na celu symulację przygotowań przed startem. Ponadto pojawiają się informacje ze strony władz w Stanach Zjednoczonych, które mogą wskazywać na podjęcie próby już w listopadzie br.

Reklama

Drugi lot testowy Starshipa to jeden z głównych tematów poruszanych przez międzynarodowe portale branżowe oraz wydarzenie, na które czekają pasjonaci technologii kosmicznych. Z najnowszych informacji podanych przez amerykańską firmę SpaceX wynika, że system nośny z sukcesem zaliczył test WDR (Wet Dress Rehearsal), który zakładał, m. in. zatankowanie zbiorników olbrzymią ilością paliwa, co miało na celu symulację działań przed startem oraz sprawdzenie szczelności systemu. Po zakończonych pracach SpaceX napisało na platformie X (dawniej Twitter) jasny komunikat, wskazujący na gotowość do lotu.

Reklama
Reklama

Ekscytujące zapowiedzi ze strony firmy Elona Muska są praktycznie codziennością i nie powinniśmy opierać się tylko na tego typu informacjach. Z drugiej strony jednak, z każdym dniem jesteśmy coraz bliżej drugiej próby lotu, co zdają się potwierdzać wiadomości pochodzące ze strony amerykańskich władz. W środę, 25 października br. Departament Bezpieczeństwa Krajowego Stanów Zjednoczonych (US Department of Homeland Security) oraz podległa mu Straż Wybrzeża USA (US Coast Guard) wydały komunikat do marynarzy żeglujących w pobliżu Zatoki Meksykańskiej o możliwym przeprowadzeniu startu systemu nośnego.

Autor. U.S. Department of Homeland Security/United States Coast Guard

Czytaj też

Jak możemy przeczytać na załączonym zdjęciu, start systemu nośnego został zaplanowany na 6 listopada br., natomiast przewiduje się możliwość wystrzelenia w każdym dniu po 1 listopada w odpowiednich godzinach, przy dopuszczalnych warunkach pogodowych.

Ostrzeżenie wydane do marynarzy jest naturalnym działaniem, mającym na celu zwiększenie bezpieczeństwa w regionie. Miejscowa ludność jest narażona bowiem na spadające elementy rakiety, które mogą spowodować olbrzymie szkody. Doskonałym przykładem są skutki pierwszej próby z kwietnia br., kiedy start oraz eksplozja w powietrzu spowodowała rozrzut kawałków betonu, blachy ze stali nierdzewnej oraz innych materiałów, które były porozrzucane na 385 akrach powierzchni należącej do SpaceX i parku stanowego Boca Chica. Ponadto poinformowano o przypadkach małych pożarów okolicznych zarośli.

Czytaj też

O możliwej próbie lotu Starshipa w listopadzie br. informował również portal branżowy Nasaspaceflight.com. Warto zaznaczyć jednak, że opinie analityków z zewnątrz są często spekulacjami, a informacja wydana przez Straż Wybrzeża USA nie daje 100% pewności. Branża kosmiczna jest nieprzewidywalna, dlatego należy podchodzić do tego ostrożnie. Firma Elona Muska czeka na zgodę od odpowiednich organów, a po uzyskaniu ich… No cóż, będzie się działo!

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!