Systemy Nośne
Udany lot indyjskiej rakiety. Satelity Singapuru trafiły na orbitę
W ubiegłą sobotę w godzinach porannych indyjska rakieta nośna PSLV wyniosła na orbitę okołoziemską ładunek użyteczny należący do Singapuru w postaci satelity do obserwacji Ziemi i jednostki demonstrującej technologie komunikacyjne. W przestrzeń kosmiczną został wysłany również moduł z indyjską technologią do przeprowadzania badań naukowych. Udane wyniesienia było trzecią misją tego państwa w 2023 r. po udanych misjach systemów SSLV w lutym i GSLV MK III w marcu br.
W sobotę, 22 kwietnia br. o godzinie 10:49 czasu polskiego indyjski system nośny Polar Satellite Launch Vehicle (PSLV) wystartował z Centrum Kosmicznego Satish Dhawan z dwoma satelitami należącymi do Singapuru w ramach zakontraktowanego startu przez spółkę zależną NewSpace India Limited, czyli komercyjnego ramienia indyjskiej agencji kosmicznej ISRO (Indian Space Research Organisation). Ładunkiem użytecznym w sobotniej misji był satelita do obrazowania radarowego TeLEOS-2 oraz mniejszy satelita demonstrujący technologie komunikacyjne o nazwie Lumelite-4. Urządzenia zostały umieszczone na niskiej orbicie okołoziemskiej (LEO), na wysokości 586 km. Ponadto w przestrzeń kosmiczną został wysłany eksperymentalny moduł POEM-2 do przeprowadzania badań naukowych za pomocą innych, nieodłączanych ładunków użytecznych.
PSLV roaring into the sky 🚀 pic.twitter.com/baSVrpoR7M
— ISRO (@isro) April 22, 2023
Przyjrzyjmy się zatem szczegółowo wspomnianym ładunkom użytecznym wyniesionym podczas sobotniej misji. Satelita TeLEOS-2 to urządzenie o masie 741 kg, rozwijane pomiędzy singapurską agencją Defence Science and Technology Agency (DSTA) a firmą ST Engineering. Wyposażony w radar z syntetyczną aparaturą (SAR) jest zdolny obrazowania Ziemi w dowolnych warunkach. Satelita jest częściowo podobny do wcześniejszej wersji (wystrzelonej w grudniu 2015 r.), m. in. dzięki tej samej magistrali SS-400. TeLEOS-1 jednak zamiast SAR był wyposażony w system zobrazowania elektrooptycznego.
Czytaj też
Jeśli chodzi natomiast o Lumelite-4 to urządzenie opracowane przez Instytut Badań Infokomunikacyjnych (I2R) Agencji Nauki Technologii i Badań w Singapurze, Narodowy Uniwersytet Singapuru, a także innych partnerów przemysłowych oraz rządowych. Satelita typu Cubesat (12U) posiada wymiary 20 x 20 x 30 cm i masę 16 kg, posłuży do demonstracji na orbitalnego systemu wymiany danych VHF (VDES) dla użytkowników morskich.
Opisane wyżej satelity zostały wyniesione na LEO dla Singapuru, natomiast w misji wzięły udział również inne urządzenia, które posłużą do przeprowadzenia szeregu eksperymentów naukowych. Po umieszczeniu TeLEOS-2 i Lumelite-4, górny stopień rakiety nośnej PSLV pozostanie na orbicie, aby przeprowadzić szereg eksperymentów przy pomocy siedmiu urządzeń, których nie da się odłączyć od modułu. Do wykonania tego zadania został wyposażony w panele słoneczne oraz nazwany PSLV Orbital Experimental Module 2 (POEM-2).
Czytaj też
Jako przykład technologii do badań naukowych znajdującej się przy module można wymienić Advanced Retarding Potential Analyser for Ionospheric Studies (ARIS-2), który posłuży do badania ziemskiej jonosfery, lub Starberry-Sense służący do określania położenia statku na podstawie pozycji gwiazd (tzw. star tracker). Ostatnie urządzenie pomoże w przyszłych misjach w określaniu swojego położenia, będąc przy tym bardzo konkurencyjny, ponieważ według dostępnych informacji, Starberry-Sense jet tańszy niż inne urządzenia tego typu dostępne na rynku o około 10%.
Omawiany lot indyjskiego systemu nośnego to trzecia udana misja w tym roku, poprzedzona wyniesieniem przez rakietę SSLV trzech satelitów, z których największym był zdecydowanie EOS 07, przeznaczony do obserwacji Ziemi. W marcu natomiast Launch Vehicle Mark-3 (LVM3) wyniósł na niską orbitę okołoziemską (LEO) kolejną partię 36 satelitów komunikacyjnych OneWeb.