Reklama

KOSMONAUTYKA

Zmarł jeden z rosyjskich pionierów kosmonautyki

Schemat radzieckiej stacji kosmicznej Salut 6. Ilustracja: domena publiczna/Wikimedia Commons
Schemat radzieckiej stacji kosmicznej Salut 6. Ilustracja: domena publiczna/Wikimedia Commons

Kosmonauta Walerij Bykowski zmarł w środę w wieku 85 lat - poinformowała agencja TASS, powołując się na rosyjskie centrum przygotowania kosmonautów.

Po raz pierwszy Bykowski był w kosmosie w dniach 14-19 czerwca 1963 r. jako pilot statku Wostok 5. Uczestniczył wtedy we wspólnym locie kosmicznym statku Wostok 5 i Wostok 6, który pilotowała pierwsza kosmonautka Walentyna Tierieszkowa.

Podczas drugiej kosmicznej wyprawy, w dniach 15-23 września 1976 r., Bykowski był dowódcą statku Sojuz 22. Po raz trzeci był w kosmosie od 26 sierpnia do 3 września 1978 r. jako dowódca czwartej ekspedycji na stację orbitalną Salut 6 w ramach programu Interkosmos. Wraz z kosmonautą Sigmundem Jaehnem z NRD wystartował wtedy na pokładzie Sojuza 31, a powrócił na ziemię w Sojuzie 29.

Łącznie Bykowski przebywał w kosmosie 20 dób, 17 godzin, 48 minut i 21 sekund - poinformowała agencja TASS.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!