Reklama

Europa

Niemcy ograniczą budżet na sektor kosmiczny?

Autor. Envato

W ostatnich tygodniach niemiecki rząd pod wodzą kanclerza Olafa Scholza przyjął propozycję budżetu na 2024 r., która obejmuje cięcia różnych sektorów gospodarki, od opieki zdrowotnej po transport publiczny. Rząd zakłada również ograniczenie finansowania sektora kosmicznego, w tym Narodowego Programu Kosmicznego Niemiec, oraz wkładu do Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) na projekt bezpiecznej infrastruktury telekomunikacyjnej - IRIS².

Reklama

Na początku lipca br. w światowych mediach pojawiło się wiele informacji na temat przyjętej przez niemiecki rząd pod wodzą Olafa Scholza propozycji budżetu na 2024 r., która zakłada cięcia finansowe w wysokości 30,6 mld EUR. Redukcja dotyka różnych sektorów gospodarki, od opieki zdrowotnej, transportu publicznego po sektor kosmiczny. Według informacji podanych przez Politico , cięcia nie będą dotyczyć natomiast budżetu obronnego, który wzrośnie nieznacznie z 50 do 52 mld EUR. W kwestii szczegółów przyjętej propozycji warto zauważyć, że Niemcy planują jednak dodatkowy dług w wysokości 16,6 mld EUR w nadchodzącym roku - "maksymalna kwota dozwolona w ramach hamulca zadłużenia" - dodaje Politico.

Reklama
Reklama

Źródła niemieckie oraz portale z innych państw, tj. Advanced Television , informują, że proponowane cięcia funduszy na sektor kosmiczny Niemiec dotkną przede wszystkim Narodowego Programu Kosmicznego, który z 371 mln EUR może wynieść 313 mln EUR (-58 mln EUR).

Czytaj też

Ponadto media poinformowany o zmniejszonym wkładzie do Europejskiej Agencji Kosmicznej w ramach programu IRIS²(Infrastructure for Resilience, Interconnectivity and Security by Satellite) z 189 na 70 mln EUR (-119 mln EUR). Dodatkowo wspomniany portal Advanced Television sugeruje, powołując się na źródła z ESA, że Agencja obawia się wpływu nowych funduszy na rozwój i finansowanie programu. Przypomnijmy, że IRIS² ma dostarczyć rządom odpornych i bezpiecznych rozwiązań w zakresie łączności, aby chronić obywateli Europy, oraz będzie świadczyć usługi komercyjne w interesie europejskich gospodarek i społeczeństw. Będzie również wzmacniać politykę partnerstwa UE poprzez oferowanie swojej infrastruktury za granicą. IRIS² jest nowym flagowym programem kosmicznym UE na rzecz cyfrowej, odpornej i bezpieczniejszej Europy.

Czytaj też

Od wielu lat społeczność międzynarodowa postrzega Niemcy, obok Francji, jako kraj z wysoko rozwiniętym przemysłem, płacący największe składki do Europejskiej Agencji Kosmicznej. Według raportu Polskiej Agencji Kosmicznej (POLSA) "Analiza sektora kosmicznego wybranych państw" z 2021 r. niemiecki przemysł kosmiczny jest aktywny w niemal wszystkich aspektach działalności kosmicznej. Autorzy dokumentu twierdzą, że w 2020 r. na działania związane z cywilnym rynkiem kosmicznym niemiecki rząd przeznaczył 1 miliard 834 mln EUR, z czego 60% było przeznaczone na projekty realizowane w ramach ESA, podczas gdy ok. 30% odpowiadało za realizację krajowego programu kosmicznego.

Z kolei wydatki na cywilną przestrzeń kosmiczną i naukę o kosmosie wyniosły 1.834 mln EUR, co stanowiło wówczas około 0,5 % budżetu federalnego i około 9 % wszystkich wydatków publicznych na badania i technologię; obejmuje to wkład Niemiec w EUMETSAT (Europejską Organizację Eksploatacji Satelitów Meteorologicznych). "W latach 2019–2020 roczne inwestycje w technologię kosmiczną wzrosły o ok. 70 mln euro." - dodają autorzy dokumentu.

Czytaj też

W kontekście funduszy przeznaczonych do Europejskiej Agencji Kosmicznej, dane przytoczone przez POLSA przedstawiają się następująco: w 2018 r. w budżecie Niemiec rozdysponowano 921 mln EUR, w 2019 r. - 927 mln EUR, natomiast w 2020 r. było to 982 mln EUR.

Nowe podejście władz w Berlinie jest spowodowane głównie próbą odbudowy gospodarki po pandemii COVID-19 i skutkach wojny na Ukrainie. Warto podkreślić, że opisany projekt budżetu został przyjęty przez rząd kanclerza Scholza, natomiast zgodnie z niemieckim prawem musi zostać zatwierdzony w dalszej kolejności przez inne organy rządowe, tj. Bundestag.

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!