Reklama

Europa

Rakietowa inicjatywa ESA i Komisji Europejskiej

Autor. Unsplash

Europejska Agencja Kosmiczna oraz Komisja Europejska wyłoniły pięć firm ze Starego Kontynentu, które wezmą udział w projekcie European Flight Ticket Initiative. Program został ogłoszony w październiku 2023 r. i zakłada stymulację europejskich systemów nośnych i wsparcie ich operatorów. Wśród uczestników znalazły się Arianespace, Isar Aerospace, Orbex, PLD Space oraz Rocket Factory Augsburg.

Globalny sektor kosmiczny charakteryzuje się dużą konkurencją, a prymat w wyścigu wiodą podmioty publiczne oraz prywatne ze Stanów Zjednoczonych. Europejskie firmy mają zatem trudne zadanie, natomiast ich rozwój jest wspierany przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA) oraz Unię Europejską. W ostatnim czasie ESA oraz Komisja Europejska wyłoniły pięć firm ze Starego Kontynentu, które wezmą udział w programie European Flight Ticket Initiative (EFTI). Celem projektu jest stymulacja europejskich systemów nośnych i wsparcie ich operatorów.

Reklama

EFTI zostało ogłoszone w październiku 2023 r. Przetarg miał na celu wyłonienie operatorów rakiet, którzy mogliby świadczyć usługi wynoszenia na orbitę okołoziemską ładunków użytecznych w celu demonstracji lub walidacji systemów. Dzięki temu europejskie firmy będą mogły rywalizować o kontrakty od ESA i KE w latach 2024-2026. Wśród wyłonionych zwycięzców znalazły się Arianespace, Isar Aerospace, Orbex, PLD Space oraz Rocket Factory Augsburg

Czytaj też

Arianespace to najbardziej doświadczona firma, która jest operatorem rakiet nośnych z serii Ariane. Obecnie trwają prace nad systemem Ariane 6, a lot testowy powinien odbyć się w 2024 r. Jej poprzednik - Ariane 5 - zaliczyła swój ostatni start w lipcu 2023 r., wynosząc na orbitę francuskiego Syracuse 4B oraz niemieckiego H2 Sat, które wesprą siły zbrojne tych państw.

Reklama

Isar Aerospace, Orbex, PLD Space oraz Rocket Factory Augsburg to europejskie start-upy, których rakiety orbitalne nie zaliczyły jeszcze debiutu. Przykładowo pierwsza z wymienionych firm pochodzi z Niemiec i pracuje nad dwustopniowym systemem Spectrum posiadającym 28 m wysokości, 2 m średnicy oraz zdolność wyniesienia na niską orbitę okołoziemską (LEO) do 1 t ładunku.

Autor. Isar Aerospace/Andoya Space

PLD Space z kolei to hiszpański start-up, pracujący nad rakietą orbitalną Miura 5. Według informacji podanych na stronie internetowej producenta, dwustopniowa rakieta (z możliwością doczepienia trzeciego;kick stage) będzie miała 34 m wysokości, natomiast zakładana masa startowa to blisko 69 t.

Warto również wspomnieć o podpisanym porozumieniu pomiędzy ESA, Komisją Europejską i Europejskim Bankiem Inwestycyjnym. Współpraca ma na celu zapewnienie wsparcia finansowego i doradczego dla podmiotów z sektora komicznego ze Starego Kontynentu. Obejmie to małe i średnie przedsiębiorstwa oraz start-upy i wzmocni pozycję Europy w przestrzeni kosmicznej. - czytamy w komunikacie Europejskiego Banku Inwestycyjnego.

Źródło: ESA / Europejski Bank Inwestycyjny / Spacenews.com / Space24.pl

Czytaj też

Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!

Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!