Reklama

POLITYKA I PRAWO KOSMICZNE

Konferencja Space2030 w Nowym Jorku. Na rzecz pokoju w kosmosie

Ilustracja: Namira Salim/Space Trust
Ilustracja: Namira Salim/Space Trust

W dniu 25 września 2018 r. w trakcie 73. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku zorganizowana została konferencja Space2030: Space as a Driver for Peace, podczas której omawiane były wyzwania wiążące się z przyszłością eksploracji przestrzeni kosmicznej.

Wydarzenie przygotowane zostało między innymi przez United Nations Office for Partnerships, Biuro ONZ do spraw Przestrzeni Kosmicznej oraz Space Trust, niezależną organizację społeczną, która została powołana do życia w 2015 r. przez Namirę Salim. Namira Salim znana jest między innymi z zakupu lotu w kosmos oferowanego przez Virgin Galactic i tym samym ma szanse stać się pierwszym turystą kosmicznym pochodzącym z południowej Azji.

Organizatorzy konferencji starali się podkreślić znaczenie wykorzystania przestrzeni kosmicznej jako siły napędowej dla pokoju i zrównoważonego rozwoju na Ziemi oraz siły napędowej innowacyjnej dyplomacji kosmicznej jako „Nowej Granicy dla Pokoju na Ziemi."

Dodatkowo w trakcie eventu poruszone zostały zagadnienia wiążące się z wyzwaniami stojącymi za przyszła współpracą i rywalizacją w kosmosie.  Helena Mina, pełniąca obowiązki Dyrektora Biura Dyplomacji Prezydenta Republiki Cypru, podkreśliła oddanie oraz starania Cypru w sprawie pokoju w kosmosie. W swoim wystąpieniu stwierdziła, że "nawet małe państwa, takie jak Cypr i Malta, mogą być katalizatorami dla dyplomacji kosmicznej".

Konferencję Space2030: Space as a Driver for Peace swoją obecnością zaszczycili między innymi Marie-Louise Coleiro Preca - prezydent Malty, Simonetta Di Pippo - dyrektor Biura ONZ do spraw Przestrzeni Kosmicznej, Robert Skinner – dyrektor wykonawczy United Nations Office for Partnerships a także 6. w historii kosmiczny turysta oraz projektant i programista gier komputerowych Richard Garriott.

  • ONZ
Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!