Reklama

Polska

10 lat Polski w ESA: najważniejszym mianownikiem jest współpraca

Autor. K.Bakuła\Space24.pl

Pierwszego dnia konferencji pt. „10 lat Polski w ESA” głos zabrali przedstawiciele Ministerstwa Rozwoju i Technologii, Polskiej Agencji Kosmicznej, Związku Pracodawców Sektora Kosmicznego oraz Europejskiej Agencji Kosmicznej. Jednym z mówców był Paweł Wojtkiewicz, prezes ZPSK, który w swoim wystąpieniu podkreślił istotność współpracy w sektorze. Jak powiedział - bez niej niemożliwa będzie dalsza działalność na rzecz rozwoju możliwości kosmicznych.

Reklama

Dnia 27 października br. rozpoczął się pierwszy dzień konferencji pt. "10 lat Polski w ESA", w ramach którego odbyło się uroczyste otwarcie. Podczas otwarcia głos zabrały takie osoby jak podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju i Technologii - Kamila Król, Grzegorz Wrochna - Prezes Polskiej Agencji Kosmicznej, Paweł Wojtkiewicz - Prezes Związku Pracodawców Sektora Kosmicznego oraz Josef Aschbacher, Dyrektor Generalny Europejskiej Agencji Kosmicznej.

Reklama

Zaraz po wystąpieniu prezesa PAK, prof. Grzegorza Wrochny głos zabrał Paweł Wojtkiewicz. Swoje wystąpienie rozpoczął od podziękowań za wspólną organizację wydarzenia i podkreślił, że dołączenie naszego kraju do ESA było niezwykle ważnym momentem dla polskiego przemysłu kosmicznego. Niemal równocześnie działanie rozpoczął Związek Pracodawców Sektora Kosmicznego. Jak powiedział Wojtkiewicz - ten fakt świadczy o bardzo wysokiej dojrzałości biznesowej i przemysłowej podmiotów, które chcą działać w sektorze. Dodał także, że jest jeszcze wiele wspólnych mianowników powstania związku i dołączenia Polski do ESA, lecz najważniejszym z nich zdecydowanie jest współpraca.

Czytaj też

Paweł Wojtkiewicz życzył kolejnych 10 lat owocnej współpracy. Dodał, że jako kraj mamy solidny bagaż doświadczeń w kontekście współpracy z Europejską Agencją Kosmiczną i w prowadzeniu biznesu w sektorze kosmicznym. Jego zdaniem należy te doświadczenia odpowiednio wykorzystać w ciągu kolejnych lat kooperacji tak, aby nasz krajowy sektor kosmiczny mógł dalej się rozwijać.

Reklama

Podczas kolejnego wystąpienia prezes Związku Pracodawców Sektora Kosmicznego podsumował dotychczasową działalność ZPSK, licząc od momentu jego powstania w 2012 roku. Przypomniał, że w momencie, gdy powstawał sektor kosmiczny w Polsce, nie wiadomo było do końca, w jaką stronę powinien on ustawić wektor swojego rozwoju. Obecnie ZPSK zrzesza 69 podmiotów, i jak zaważył prezes związku - rośnie zainteresowane współpracą, co będzie oznaczało wzrost liczby członków.

Czytaj też

W prezentacji Wojtkiewicz przedstawił również najważniejsze pojęcia, "bez których nie bylibyśmy teraz w miejscu, w którym obecnie jesteśmy". Są to integracja, współpraca, liczby, promocja, kontrakty oraz komunikacja. Jeszcze 10 lat temu jako jeden z głównych celów działalności związku było nawiązanie relacji z firmami i podmiotami z europejskiego sektora. Po tym okresie można powiedzieć, że cel ten jest starannie realizowany, stąd też organizowane są wyjazdy zagraniczne, wspólne wystawy targowe oraz konferencje, a także spotkanie z tzw. Prmie Contactors. Paweł Wojtkiewicz dodał, że niezwykle ważnym krokiem było także wypracowanie "Polskiej Strategii Kosmicznej", który był pracą całego ZPSK.

Reklama

Komentarze

    Reklama