Reklama

POLITYKA I PRAWO KOSMICZNE

Rząd po rekonstrukcji. Kosmosem zajmie się super-resort z ministrem Gowinem

Fot. Kancelaria Prezesa Rady Ministrów via Twitter [premier.gov.pl]
Fot. Kancelaria Prezesa Rady Ministrów via Twitter [premier.gov.pl]

Z 20 do 14 zmniejsza się liczba resortów polskiego rządu po rekonstrukcji ogłoszonej 30 września br., w wyniku nowej umowy koalicyjnej Zjednoczonej Prawicy. Wiele z tych najpoważniejszych zmian dotyczy struktur i kierownictwa resortów odpowiedzialnych za realizację działań odnoszących się do sektora kosmicznego.

W wyniku rekonstrukcji rządu część resortów została zlikwidowana, a zakres ich kompetencji został przeniesiony na istniejące ministerstwa. Przed rekonstrukcją premier Morawiecki kierował pracami 20 resortów - po bieżących przeobrażeniach będzie ich 14. W skład nowej struktury weszło czterech wicepremierów: Jarosław Kaczyński, Jacek Sasin, Piotr Gliński i Jarosław Gowin. W poprzednim gabinecie Morawieckiego w randze wicepremiera występowali natomiast: Jacek Sasin, Piotr Gliński i Jadwiga Emilewicz, kierująca dotąd "ministerstwem właściwym do spraw gospodarki" (wskazanym w znowelizowanej ustawie o Polskiej Agencji Kosmicznej jako instytucja zwierzchnia).

Niektóre z funkcjonujących ministerstw zostaną poszerzone o dodatkowe działy. Dotyczy to również obecnego Ministerstwa Rozwoju, które przyjmie teraz formułę niejako super-resortu - ministerstwa rozwoju, pracy i technologii. Pokieruje nim, zgodnie z wcześniejszymi spekulacjami - Jarosław Gowin, właśnie w miejsce dotychczas sprawującej tę funkcję minister Emilewicz.

W innych ministerstwach mających udział i znaczenie w działaniach na rzecz sektora kosmicznego również nastąpi konsolidacja i zmiany personalne. Nowym ministerstwem edukacji i nauki pokieruje Przemysław Czarnek (dotychczas resortem nauki i szkolnictwa wyższego kierował Wojciech Murdzek, a resortem edukacji narodowej - Dariusz Piontkowski).

Swoją funkcję utrzymał Tadeusz Kościński, który zostanie jednak szefem nowego ministerstwa finansów i funduszy. Przejmie ono kompetencje resortu funduszy i polityki regionalnej (kierowanego dotąd przez Małgorzatę Jarosińską-Jedynak), mającego udział w pracach nad Krajowym Planem Odbudowy.

Z ministerstw wykazujących swoje plany i potrzeby z zakresu wykorzystywania danych satelitarnych, w niezmienionej formule będą funkcjonować: ministerstwo obrony narodowej, kierowane ponownie przez Mariusza Błaszczaka, ministerstwo infrastruktury kierowane ponownie przez Andrzeja Adamczyka, czy ministerstwo rolnictwa i rozwoju wsi - tutaj jednak pod zwierzchnictwem nowego ministra, Grzegorza Pudy, który zastąpi Jana Krzysztofa Ardanowskiego.

Opracowanie: PAP/S24

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!