Świat
Białoruś pomoże Chinom zbudować bazę na Księżycu
W ostatnich dniach Białoruś dołączyła do chińskiego projektu, zakładającego budowę Międzynarodowej Stacji Badań Księżycowych (ILRS). Jest to inicjatywa traktowana jako wschodnia odpowiedź dla amerykańskiego programu Artemis.
23 października br. Władimir Gusakow, pełniący rolę przewodniczącego Prezydium Narodowej Akademii Nauk Białorusi (NASB) podpisał w obecności dyrektora Chińskiej Narodowej Agencji Kosmicznej (CNSA) dokument stanowiący deklarację współpracy przy projekcie budowy bazy na Księżycu. Projekt Międzynarodowej Stacji Badań Księżycowych (ILRS) jest swego rodzajem konkurencją dla amerykańskiego programu Artemis, który zakłada długotrwałą obecność człowieka na Srebrnym Globie poprzez m.in. wybudowanie na jego powierzchni placówki badawczej.
Oprócz samej budowy, podpisana deklaracja o współpracy dotyczy również opracowania wspólnych projektów z zakresu późniejszej obsługi stacji. „Obszarami współpracy będą badania podstawowe i stosowane w dziedzinie inżynierii i technologii do użytku kosmicznego, nowe materiały i baza komponentów elektronicznych, szkolenia i zaawansowane szkolenia personelu naukowego i specjalistów. W drodze wzajemnego porozumienia strony określą także inne obszary współpracy” - podała w swoim oświadczeniu Narodowa Akademia Nauk Białorusi (NASB).
Czytaj też
Warto zauważyć, że wspólna deklaracja nastąpiła kilka dni po oficjalnym przystąpieniu Pakistanu do ILRS, lecz w tym wypadku podkreśla się, że decyzja o dołączeniu ma charakter bardziej polityczny, niż jest to spowodowane z przyczyn naukowych, bądź technicznych. Kraj ten nie ma zdolności do wynoszenia ładunków na orbitę i jak zauważa SpaceNews, ma aktywne tylko trzy satelity. Wraz z początkiem października br. do projektu dołączył także Azerbejdżan i tym samym dołączył do takich krajów jak m.in. Rosja, RPA, Wenezuela oraz Zjednoczone Emiraty Arabskie.
Projekt chińskiej bazy ILRS po raz pierwszy pojawił się jako propozycja pod koniec 2010 roku. Pod koniec ubiegłego roku Roskosmos poinformował o podpisaniu umowy z chińską agencją, która dotyczącą współpracy w zakresie działalności kosmicznej na lata 2023-2027. Miała ona na celu m.in. stworzenie lunarnej stacji badawczej oraz kooperację przy innych projektach, w tym uzupełnianie globalnych systemów nawigacji satelitarnej Glonass i BeiDou. Dzięki umowie otworzyła się droga m.in. do przygotowań i prac nad opisywanym projektem ILRS. Jednak od czasu inwazji Rosji na Ukrainę Pekin zdecydowanie przejął rolę lidera projektu.
Czytaj też
Za datę uruchomienia chińskiej placówki badawczej na naturalnym satelicie Ziemi uznaje się 2035 r. Warto zauważyć, że oprócz samej Międzynarodowej Stacji Badań Księżycowych, Chiny zapowiedziały również stworzenie organizacji International Lunar Research Station Cooperation Organization (ILRSCO), która będzie koordynować i zarządzać budową bazy. O planach poinformował Wu Weiren, główny projektant chińskiego programu eksploracji Księżyca, w kwietniu br., który po raz kolejny zaprosił państwa do członkostwa, w tym np. państwa europejskie, kraje BRICS, kraje afrykańskie oraz, co ciekawe, Stany Zjednoczone.
Źródło: SpaceNews/Space24.pl