Reklama

Świat

Korea Południowa zrywa kontrakt satelitarny z Rosją

Autor. Koreański Instytut Badań Kosmicznych (KARI)

Korea Południowa jest w trakcie rozwiązywania umowy z Federacją Rosyjska, dotyczącej wynoszenia satelitów na orbitę okołoziemską. Południowokoreańskie ministerstwo nauki poinformowało, że kooperacja okazała się niemożliwa, ze względu na międzynarodowe sankcje, które zostały nałożone na Rosję w wyniku trwającej wojnie na Ukrainie.

Reklama

11 października portal The Korea Times, powołując się na oświadczenie Ministerstwa Nauki, poinformował, że Korea Południowa jest na końcowym etapie negocjacji w sprawie rozwiązaniu kontraktu z Federacją Rosyjską, dotyczącego wystrzelenia na orbitę okołoziemską dwóch satelitów Arirang-6 i CAS 500-2 przy użyciu rosyjskiego systemu nośnego.Trudno jest ujawnić szczegóły umów, ale ministerstwo może powiedzieć, że negocjacje zostały przeprowadzone z uwzględnieniem interesów narodowych w danych warunkach” - powiedział minister nauki.

Reklama

Współpraca z Rosją w tym zakresie została zablokowana w wyniku międzynarodowych sankcji, które zostały nałożone na to państwo w wyniku rozpoczęcia agresji militarnej na terenie naszych wschodnich sąsiadów. Pierwotnie miały polecieć na orbitę w drugiej połowie 2022 r. natomiast w wyniku wojny rozpoczęto procedurę rozwiązania kontraktu i tym samym wspomniane jednostki satelitarne wyruszą na orbitę na pokładzie innych rakiet. Satelita Arirang 6 zostanie wyniesiony w grudniu 2024 r. za pomocą europejskiego systemu nośnego Vega-C. Z kolei CAS 500-2 nie ma jak na razie przypisanej daty ani operatora, lecz ministerstwo podkreśliło, że ma już preferowanego oferenta.

Czytaj też

Z satysfakcją odnotowujemy zainteresowanie i zaangażowanie oficjalnych departamentów Republiki Korei w rozwiązanie tej kwestii. Liczymy na konstruktywne stanowisko południowokoreańskich kontrahentów w trwającym dialogu. Do tej pory negocjacje ze stroną południowokoreańską są w toku, ale nie jest możliwe komentowanie ich postępów.” - oznajmili przedstawiciele Rosyjskiej Agencji Kosmicznej (Roskosmos). Pierwsze informacje na ten temat pojawiły się jeszcze w lutym br. Strona rosyjska skomentowała wówczas, że spełniono wszystkie warunki umowy i nie widzi powodu, dla którego miałaby ona być nieważna.

Reklama

Rosyjska agresja militarna na terenach Ukrainy spowodowała zerwanie wielu międzynarodowych kooperacji Rosji, m.in. w sektorze kosmicznym. Zachodnie sankcje znaczącą utrudniają utrzymanie umów i terminów różnego rodzaju przedsięwzięć, czego najlepszym przykładem jest opisywane porozumienie. W przypadku projektów kosmicznych szczególnie ucierpiał projekt ExoMars o wartości 1,3 mld EUR, który miał być realizowany z Europejską Agencją Kosmiczną (ESA).

Czytaj też

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!