Reklama

Świat

NASA: nowe zasady dla przyszłych prywatnych lotów na ISS

Start prywatnej misji Axiom-1 przy użyciu rakiety Falcon 9 w kwietniu 2022 r.
Start prywatnej misji Axiom-1 przy użyciu rakiety Falcon 9 w kwietniu 2022 r.
Autor. NASA

NASA zmienia zasady dotyczące realizacji prywatnych lotów na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS). Dotyczy to przede wszystkim kwestii załogowych misji, gdyż agencja nalega, aby tego typu podróże były realizowane przez co najmniej jedną doświadczoną osobę.

Reklama

W połowie kwietnia obecnego roku doszło do startu pierwszej w pełni komercyjnej misji na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS). Na pokładzie rakiety Falcon 9 znalazło się czterech astronautów-turystów, którzy rozpoczęli 10-dniowy pobyt w przestrzeni kosmicznej. Przedsięwzięcie zakończyło się sukcesem, co pozwala agencji na kontynuowanie działalności wzbogaconej o zdobyte doświadczenie. W związku z tym NASA postanowiła dokonać pewnych zmian, które mają jeszcze bardziej ograniczyć ryzyko niepowodzenia przyszłych prywatnych misji na ISS.

Reklama

Jedną z największych zmian jest wymóg, aby przez najbliższy czas takie misje były kontrolowane przez zawodowego astronautę NASA. Musi być nim osoba z bogatym doświadczeniem, które jest niezbędne zarówno podczas przygotowań przed startem, jak i w trakcie samego lotu. Nie ma się co dziwić takiej zasadzie, gdyż zawodowy astronauta jest najlepiej wyszkolony z grupy pozostałych osób i może zadziałać w momencie wystąpienia nieoczekiwanych utrudnień. Byłby swojego rodzaju "przewodnikiem", bez którego nie może odbyć się kosmiczna wycieczka. W przeszłości misją Ax-1 kierował były astronauta NASA, Michael López-Alegría, natomiast druga - Ax-2 - będzie prowadzona przez byłą astronautkę NASA Peggy Whitson. Warto dodać, że agencja w dalszej przyszłości nie wyklucza przeprowadzenia takich podróży bez dowódcy pochodzącego z korpusu astronautów.

Dodatkowo dochodzi kwestia nawiązania poprawnej współpracy i komunikacji z przebywającą na ISS ekspedycją celem zmniejszenia negatywnych skutków dla działań na niej prowadzonych.

Reklama

Czytaj też

Kolejna zmiana związana jest pracami badawczymi turystycznej załogi na MSK. Zgodnie z zaleceniem NASA oczekuję, że członkowie misji będą składać wnioski badawcze z co najmniej 12-miesięcznym wyprzedzeniem. Ma to na celu przeprowadzenie odpowiedniego przeglądu i certyfikacji ładunków, jakie mają zostać użyte w celach badawczych. W kwestii wykonanych działań na ISS pojawia się także modyfikacja harmonogramu, który do tej pory zdaniem agencji był zbyt napięty w kwestii wymaganego czasu dla załogi do akomodacji się w warunkach mikrograwitacji przed przystąpieniem do czynności badawczych oraz komercyjnych.

Oprócz wymienionych nowych zaleceń wskazanych na podstawie danych zebranych dzięki misji Axiom-1, NASA dodała wymóg, aby pojazd przewożący astronautów na orbitę był gotowy również do działania automatycznego bez załogi. Musi być zapewnione miejsce do spania oraz utrzymania higieny na pokładzie pojazdu. Agencja dodaje także wymóg szerszego skontrolowania turystów pod kątem umiejętności medycznych.

Czytaj też

Wszystkie zmiany są kierowane w celu ulepszenia proponowanych usług lotów prywatnych oraz zapewnienia jak najwyższego poziomu bezpieczeństwa kosmicznych turystów. Historia pokazała, że najmniejszy błąd przy lotach w przestrzeń kosmiczną decyduje o powodzeniu misji, a w przypadku lotów załogowych o ludzkim życiu. Firma Axiom obecnie przygotowuje drugi komercyjny lot w kierunku ISS, który według obecnych planów miałby się odbyć na wiosnę przyszłego roku.

Reklama

Komentarze

    Reklama