Reklama

Świat

Powrót człowieka na Księżyc opóźniony. Nowe daty misji Artemis

Ilustracja:  ESA/Foster & Partners [esa.int]
Ilustracja: ESA/Foster & Partners [esa.int]

Amerykańska agencja kosmiczna NASA ogłosiła, że lądowanie astronautów na Księżycu w ramach misji Artemis III odbędzie się w 2026 r., czyli rok później, niż planowano. Rok wcześniej, w 2025 r., wyruszy też poprzedzająca ją misja Artemis II mająca zabrać astronautów w lot wokół Księżyca. Opóźnienie ma dać więcej czasu na rozwiązanie problemów związanych z bezpieczeństwem misji.

Reklama

Jak podała w oświadczeniu NASA, przesunięcie terminu misji Artemis wynika z odkrycia problemów z akumulatorami oraz układami odpowiedzialnymi z wentylacją i kontrolą temperatury. W związku z tym misja Artemis II - pierwsza załogowa misja, która ma zabrać astronautów w lot wokół Księżyca i tym samym ostatecznie przetestować statek kosmiczny Orion - planowana jest obecnie na wrzesień 2025 r.

Reklama
Reklama

Start Artemis III, która ma zabrać astronautów - w tym pierwszą kobietę i pierwszą czarnoskórą osobę - na powierzchnię naturalnego satelity Ziemi po raz pierwszy od 1972 r., ma odbyć się we wrześniu 2026 r, choć należy zaznaczyć, że termin ten prawdopodobnie zostanie jeszcze przesunięty na kolejne lata. Co ciekawe, niezmieniona pozostaje data misji Artemis IV (2028 r.), czyli pierwszej podróży na stację kosmiczną Gateway, która ma zostać umieszczona na orbicie wokół Księżyca i ustanowić stałą obecność ludzi na Srebrnym Globie. Termin wysłania pierwszych elementów księżycowej bazy - pierwotnie planowany na 2025 r. - również ulegnie zmianie.

Wracamy na Księżyc w sposób, w jaki nigdy wcześniej tam nie byliśmy, a bezpieczeństwo naszych astronautów jest najwyższym priorytetem NASA, kiedy przygotowujemy się do przyszłych misji Artemis” - powiedział szef agencji Bill Nelson. We wtorek (9 stycnia br.) ogłoszono też niepowodzenie innej księżycowej misji, lądownika Peregrine firmy Astrobotic. Podczas podróży pojazdu, który miał być pierwszym komercyjnym lotem na Księżyc, wykryta została awaria systemu napędowego i wyciek paliwa.

Czytaj też

We wtorek startup z Pittsburgha oznajmił, że wobec problemów nie ma szans na miękkie lądowanie. Bezzałogowy lądownik miał zabrać ze sobą 14 ładunków z instrumentami i eksperymentalnym sprzętem NASA, jak też 14 kapsuł komercyjnych, w tym prochy zmarłych astronautów, przesyłkę firmy kurierskiej i napój sportowy. Firma ma też w tym roku zabrać na Księżyc łazik księżycowy NASA, VIPER, który ma zbadać zasoby lodu wokół południowego bieguna.

Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!

Źródło:PAP / Space24
Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!