Reklama

Świat

USA i Japonia zacieśniają współpracę w domenie kosmicznej

Autor. NASA

13 sierpnia 2023 r. w głównej siedzibie NASA została podpisana umowa ramowa mająca na celu zacieśnienie współpracy w kosmosie między USA i Japonią. W trakcie ceremonii podpisania dokumentu nie zostały ogłoszone nowe inicjatywy. Wydarzenie było częścią wizyty premiera Japonii Fumio Kishidy w USA, w ramach której oba kraje zobowiązały się do dalszej współpracy wojskowej, w szczególności na rzecz rozwoju nowych technologii i działań w przestrzeni kosmicznej.

Reklama

Podpisy pod umową ramową złożył Sekretarz Stanu USA Anthony Blinken oraz jego japoński odpowiednik minister spraw zagranicznych Yoshimasa Hayashi. W ceremonii udział wzięli również premier Japonii Fumio Kishida, ambasadorzy obu państw oraz Yamakawa Hiroshi, czyli prezes Japońskiej Agencji Kosmicznej (JAXA). W wydarzeniu uczestniczyli również astronautka NASA Anne McClain i astronauta JAXA Hoshide Akihiko. Pomimo formalnego porozumienia dotyczącego głębszej współpracy pomiędzy państwami, nie zostały ogłoszone żadne nowe inicjatywy.

Reklama
Reklama

Według NASA porozumienie o nazwie "Umowa ramowa między rządem Japonii a rządem Stanów Zjednoczonych Ameryki o współpracy w eksploracji kosmosu i wykorzystaniu przestrzeni kosmicznej, w tym Księżyca i innych ciał niebieskich, do celów pokojowych", która odwołuje się do Traktatu ONZ o przestrzeni kosmicznej z 1967 r. i głównych konwencji ONZ, które stanowią podstawę międzynarodowego prawa kosmicznego ma obejmować szeroką współpracę krajów w obszarach, tj. nauka, eksploracja kosmosu, rozwój technologii lotniczej i kosmicznej, transport, bezpieczeństwo i wiele innych.

Czytaj też

Sekretarz Stanu Anthony Blinken zaznaczył, że przyszłość przestrzeni kosmicznej polega na kooperacji, a umowa amerykańsko - japońska wzmocni partnerstwo w kosmosie i na Ziemi. Według polityka współpraca obejmie m. in. zrobotyzowane misje na powierzchni Księżyca, przedsięwzięcia związane z klimatem oraz postawienie kroku przez japońskiego astronautę na powierzchni Srebrnego Globu. Podobną narrację w swojej wypowiedzi zawarł premier Kishida, który oczekuje, że ta umowa będzie zdecydowanie promować japońsko-amerykańską współpracę kosmiczną i rozszerzy obszary współpracy dla sojuszu, który według polityka jest silniejszy niż kiedykolwiek wcześniej.

Autor. NASA

W wyżej wymienionych wypowiedziach oraz innych urzędników można dostrzec kilka cech wspólnych, z których najważniejsze wydaje się być sojusz pomiędzy państwami. Faktycznie narracja ta jest wyjątkowa w ostatnich dniach, zwłaszcza, że podpisanie umowy ramowej jest zwieńczeniem podróży premiera Kishidy w Stanach Zjednoczonych, jego pierwszej od czasu objęcia urzędu w 2021 r. Wcześniej przedstawicielstwo Japonii odbyło szereg innych rozmów dotyczących m. in. bezpieczeństwa narodowego. Pojawił się również wspólny komunikat prezydenta Bidena z premierem Kishidą, w którym stwierdzono, że oba kraje zacieśniły współpracę, aby sprostać nowym wyzwaniom w domenach cybernetycznych i kosmicznych.

Czytaj też

Podpisanie umowy ramowej poprzedziła umowa zawarta w listopadzie 2022 r., która potwierdziła wkład Japonii w projekt stacji kosmicznej Gateway, która zostanie wybudowana na orbicie okołoksiężycowej. W trakcie ostatniej ceremonii podpisania natomiast, administrator Bill Nelson ogłosił, że razem ze swoją zastępczynią Pam Melroy wybiorą się do Japonii w lutym, "aby zwiększyć więź między NASA i JAXA."

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!