Reklama

Systemy Nośne

Electron wyniósł pierwszą jednostkę japońskiej konstelacji radarowej

Fot. Rocket Lab [rocketlabusa.com]
Fot. Rocket Lab [rocketlabusa.com]

Firma Rocket Lab przeprowadziła 30. lot orbitalny rakiety Electron, w związku z którym na orbitę został wyniesiony japoński satelita radarowy o oznaczeniu StriX 1. Był to już także 7. start tegoż systemu nośnego w obecnym roku kalendarzowym.

Reklama

Dnia 15 września 2022 r. został przeprowadzony udany start orbitalny lekkiej rakiety nośnej Electron, należącej do firmy Rocket Lab. Wynoszenie rozpoczęło się dokładnie o godz. 22:38 czasu polskiego z wyrzutni Launch Complex 1B znajdującej się w Nowej Zelandii. Lot przebiegł bez zbędnych komplikacji i ładunek użyteczny misji (o masie ok. 100 kg) w postaci satelity japońskiego pochodzenia do radarowej obserwacji Ziemi został umieszczony na wyznaczonej wysokości orbitalnej (563 km nad Ziemią) o inklinacji 97°.

Reklama

Celem misji o nazwie "The Owl Spreads Its Wings" było wyniesienie w przestrzeń kosmiczną satelitę japońskiej firmy Synspective. Urządzenie StriX-1 z syntetyczną aperturą radarową (SAR) jest pierwszym elementem konstelacji urządzeń do obserwacji Ziemi budowanej przez wspomnianą firmę. Wcześniej Electron wyniósł dwa demonstracyjne satelity (StriX Alpha w 2020 r. oraz StriX Beta w lutym br.), które miały zweryfikować funkcjonalność proponowanej technologii.

Według zapewnień producentów satelita StriX-1 łączy najlepsze cechy wcześniej opracowanych, prototypowych instrumentów. Urządzenie dzięki technologii syntetycznej apertury radarowej SAR jest w stanie prowadzić swoje obserwacje w paśmie X oraz z rozdzielczością do 1 m/px, przesyłając dane obrazowe w dowolnych warunkach pogodowych zarówno w dzień, jak i w nocy. Technologia satelitów SAR firmy Synspective pochodzi z rządowego programu badawczo-rozwojowego ImPACT.

Reklama

Czytaj też

Głównym celem firmy i jej konstelacji jest dostarczanie obrazowań, które mogą wskazać nawet niewielkie zmiany na powierzchni Ziemi. Gdy konstelacja zostanie w pełni zbudowana, będzie wykorzystywana m.in. do wspierania planowania rozwoju miast, monitorowania budowy i infrastruktury oraz reagowania na klęski żywiołowe. Do końca 2023 r. konstelacja powinna zostać rozszerzona o jeszcze trzy urządzenia. Firma Synspective obecnie planuje zbudowanie konstelacji składającej się nawet z 30 satelitów SAR do 2026 r.

Dla Rocket Lab był to już 30. lot orbitalny systemu nośnego Electron oraz 7. start, który został przeprowadzony w obecnie trwającym roku. Przed firmą wywodzącą się z Nowej Zelandii zostało przewidzianych jeszcze kilka startów w obecnym roku kalendarzowym, więc jeśli nie wystąpią w międzyczasie niepożądane problemy, będzie to rekordowy rok dla spółki pod względem wykonanych lotów orbitalnych.

Reklama

Abramsy i K2 w Polsce, ofensywa w Syrii - Defence24Week 101

Komentarze

    Reklama