Reklama

Świat

W Chinach rozpoczęto rekrutację nowych tajkonautów

Autor. China Manned Space Agency

Chińska agencja kosmiczna ogłosiła rekrutację na tajkonautów. Będzie to już czwarta grupa z ChRL, która wzbogaci zasoby kadrowe chińskiego załogowego programu kosmicznego o kilkanaście osób.

Reklama

Chińska Agencja Załogowych Lotów Kosmicznych (ang. China Manned Space Agency, w skrócie CMSA) istnieje od 29 lat i jest odpowiedzialna za program załogowych lotów kosmicznych. Właśnie ogłosiła nowy nabór na tajkonautów.

Reklama

W komunikacie agencja poinformowała, że wybierze od 12 do 14 kandydatów do nowej, czwartej grupy. Spośród tego grona 7 lub 8 zostanie pilotami statków kosmicznych, 3 lub 4 inżynierami, a 2 specjalistami od ładunków kosmicznych.

Czytaj też

Rekrutacja na pilotów kosmicznych będzie prowadzona wśród pilotów służących obecnie w chińskiej armii. Z kolei inżynierowie zostaną wyłonieni z grona badaczy i techników z przemysłu aerokosmicznego i zbliżonych. Natomiast ostatnia kategoria będzie wybierana spośród naukowców pracujących w dziedzinach związanych z kosmosem.

Reklama

Procedura rekrutacji ma trwać 18 miesięcy.

Czytaj też

Warto przypomnieć, że aktualnie w Chińskim Centrum Astronautów w Pekinie trwa szkolenie trzeciej grupy chińskich tajkonautów. Ich rekrutacja rozpoczęła się w maju 2018 roku i zakończyła we wrześniu 2020 roku. Aplikacje złożyło około 2500 kandydatów, z których wybrano 18 osób (17 mężczyzn i jedną kobietę). Wcześniej Chiny dysponowały 21 astronautami z dwóch poprzednich rekrutacji.

Chiny posiadają stację orbitalną Tiangong oraz planują do roku 2030 dokonać załogowego lądowania na Księżycu, przy czym według niektórych zapowiedzi, chińska załogowa misja księżycowa miałaby nastąpić nawet jeszcze wcześniej (w ciągu najbliższych pięciu lat).

Czytaj też

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!