Reklama

Systemy Nośne

Chiny: pomyślny debiut nowej rakiety nośnej

Autor. Chinese Academy of Sciences

Chińska firma CAS Space (przedsiębiorstwo zależne od Chińskiej Akademii Nauk) przeprowadziła udane wyniesienie na orbitę sześciu satelitów. Zostało to zrealizowane w ramach orbitalnego debiutu największego, chińskiego systemu nośnego zasilanego stałym materiałem pędnym Lijian-1 (ZK-1A). Wydarzenie zwiększa możliwości Chińskiej Republiki Ludowej w kontekście wystrzeliwania ładunków w przestrzeń kosmiczną.

Reklama

W ostatnich dniach na terenie Chin doszło do wystrzelenia nowej rakiety nośnej opracowanej przez przedsiębiorstwo CAS Space. Czterostopniowy system nośny wystartował w dniu 27 lipca o godz. 2:12 czasu polskiego z kosmodromu Jiuquan, znajdującego się na skraju pustyni Gobi w północno-zachodniej części kraju. Powodzenie startu zostało potwierdzone przez kontrolerów ok. godzinę od momentu rozpoczęcia lotu.

Reklama

Według Chińskiej Akademii Nauk (CAS) nowa 30-metrowa rakieta nośna zasilana stałym paliwem rakietowym, będąca największym tego typu (nie licząc systemów Długi Marsz) pojazdem powstałym w Chinach jest w stanie transportować na orbitę polarną 1500 kg ładunku użytecznego oraz nawet do 2 t na niską orbitę okołoziemską. Podczas swojego debiutu system nośny Lijian-1 (ZK-1A) miał za zadanie wynieść w przestrzeń kosmiczną sześć urządzeń satelitarnych, które z powodzeniem zostały rozmieszczone na orbicie.

Czytaj też

Głównym ładunkiem misji było urządzenie o nazwie SATech-01, znane również jako SY-01. Jest to satelita, który posłuży do demonstracji technologii monitorującej promieniowanie gamma. Jest to promieniowanie elektromagnetyczne o bardzo dużej energii emitowane chociażby przez najgorętsze i najbardziej ekstremalne obiekty we Wszechświecie — supermasywne czarne dziury, supernowe i wybrane gwiazdy zdegenerowane. Urządzenie posiada kilka instrumentów, które pozwolą mu na dokonanie wyznaczonych pomiarów.

Reklama

Na pokładzie ZK-1A znalazło się również pięć innych satelitów o niewielkiej wielkości służących m.in. do pomiaru gęstości atmosfery, wilgotności gleby oraz do testów kwantowej dystrybucji klucza (ang. Quantum Key Distribution), która ma wspomóc w zapewnieniu bezpiecznego i niezawodnego systemu przekazywania niejawnych informacji. Z kolei satelita o nazwie Nanyue Science Satellite, według chińskich władz będzie służył do działań elementarnych, służąc promowaniu nauki.

Czytaj też

Przedsiębiorstwo CAS Space planuje w najbliższych latach wprowadzić rakietę wielokrotnego użytku (ZK-6), gdyż chińskie władze mają duże ambicje, aby uruchomić na większą skalę turystykę kosmiczną, która w przyszłości będzie przyciągać wielu zainteresowanych.

W lipcu br. CAS Space podpisało umowę dotyczącą współpracy z największą państwową korporacją turystyczną China Tourism Group, która dotyczy wspólnego działania w tym zakresie, a pierwsze loty testowe pojazdu budowanego na wzór New Shepard firmy Blue Origin mają rozpocząć się już w przyszłym roku.

Reklama

Komentarze

    Reklama