Reklama

Rynek globalny

Axiom: misja z Polakiem na ISS to kontynuacja ewolucji ludzkości

Dokowanie kapsuły Dragon
Dokowanie kapsuły Dragon
Autor. NASA

Misja z udziałem polskiego astronauty na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) stwarza nowe możliwości w lotach kosmicznych także dla innych krajów. Kontynuuje też ewolucję ludzkości, gdy tworzymy stały dom poza naszą planetą – mówiła Polskiej Agencji Prasowej (PAP) rzeczniczka amerykańskiej firmy Axiom Space. Dodała, że polski astronauta będzie trenował z NASA, międzynarodowymi partnerami i SpaceX w przygotowaniach do swojego lotu.

Reklama

9 sierpnia br. minister rozwoju i technologii RP Waldemar Buda zapowiedział, że w misji na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) weźmie udział polski kosmonauta. Rzeczniczka amerykańskiej firmy Axiom Space Alexis DeJarnette oznajmiła, że data wyprawy na ISS zostanie ogłoszona w późniejszym terminie. Przypomnijmy, że firma Axiom Space pomaga w tworzeniu programów lotów kosmicznych dla przedstawicieli różnych państw i organizacji.

Reklama
Reklama

Przyszła misja będzie traktowała priorytetowo badania naukowe i działania edukacyjne na orbicie, co nie tylko rozszerza badania nad mikrograwitacją i stwarza nowe możliwości dla innych krajów w lotach kosmicznych, ale także kontynuuje ewolucję ludzkości, gdy tworzymy stały dom poza naszą planetą. Axiom Space koncentruje się na STEAM (Nauka, technologia, Inżynieria, Sztuka i Matematyka) i inspirowaniu ludzi na całym świecie do poszukiwania możliwości w kosmosie.

Zdaniem DeJarnette eksperymenty technologiczne, na których skupi się misja zostaną dokładnie określone później. Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) podpisze umowę z Axiom Space w celu określenia i wdrożenia celów misji oraz przygotowania wszystkich niezbędnych usług operacyjnych. ESA będzie współpracować z Polską w celu koordynacji tych działań. Firmy z polskiego sektora kosmicznego mogą zgłaszać koncepcje eksperymentów do przeprowadzenia na ISS. Nabór ogłosiła Europejska Agencja Kosmiczna we współpracy z Ministerstwem Rozwoju i Technologii oraz Polską Agencją Kosmiczną. Wnioski można składać do 8 września br.

Czytaj też

Rzeczniczka zapowiedziała też, że polski astronauta będzie trenował z NASA, międzynarodowymi partnerami i SpaceX w przygotowaniach do swojego lotu. Axiom Space zlecił SpaceX jako dostawcę startu w celu transportu do i ze stacji kosmicznej oraz zapoznania prywatnych astronautów z systemami, procedurami i gotowością na wypadek sytuacji kryzysowych dla statku kosmicznego Dragon. Zwróciła uwagę, że Polska będzie drugim krajem sponsorowanym przez ESA, który wyśle astronautę na komercyjną misję załogowych lotów kosmicznych. Powstać ma rosnąca sieć krajów w Europie pragnących zbadać korzyści płynące z mikrograwitacji i pozycjonując region jako pionierów komercyjnej przestrzeni kosmicznej.

„Szeroka gama usług Axiom Space w zakresie lotów kosmicznych obejmuje dostęp do obiektów szkoleniowych i instruktorów, certyfikację sprzętu i bezpieczeństwa oraz zarządzanie operacyjne na orbicie. Kandydaci do lotu przechodzą przez wiele miesięcy rygorystyczny program szkolenia Axiom Space, przygotowując się do życia i wykonywania znaczącej pracy w kosmosie" – wyszczególniła rzeczniczka.

Czytaj też

Jak dodała, Axiom Space jest jedynym w branży komercyjnej dostawcą misji orbitalnych oferującym pełen zakres usług, prowadzącym kompleksowe misje załogowe na ISS. Zespół ekspertów Axiom Space pomaga krajom i organizacjom w tworzeniu programów lotów kosmicznych z udziałem ludzi, opracowywaniu programów selekcji astronautów oraz zapewnianiu wiedzy potrzebnej do rozszerzenia międzynarodowej społeczności badaczy kosmosu na większą i bardziej zróżnicowaną reprezentację ludzkości.

Warto zaznaczyć, że współpraca z ESA i Axiom Space to ważny krok w rozwoju zarówno polskiego sektora kosmicznego, jak i nauki. Polski astronauta na ISS będzie miał okazję przetestować najbardziej zaawansowane polskie technologie. "Dla naszych firm to wyjątkowa okazja do zdobycia unikatowego doświadczenia, które będzie potwierdzeniem wysokiej jakości polskich produktów" – zaznacza szef Ministerstwa Rozwoju i Technologii.

Czytaj też

Źródło:PAP / Space24
Reklama

Komentarze

    Reklama