Reklama

Rynek globalny

Chiny i ZEA planują zbudować wspólne centrum technologii kosmicznych

Autor. CNSA

Chiny zwiększają swoje zaangażowanie w sektor kosmiczny na Bliskim Wschodzie. W ubiegłym tygodniu podmioty reprezentujące stronę Państwa Środka oraz Zjednoczonych Emiratów Arabskich podpisały list intencyjny w sprawie budowy wspólnego centrum badawczo-rozwojowego w Abu Zabi.

Reklama

W ubiegłym tygodniu chiński start-up Origin Space, Narodowe Centrum Nauki i Technologii Kosmicznej Uniwersytetu Zjednoczonych Emiratów Arabskich oraz Laboratorium Badań Kosmicznych Uniwersytetu w Hongkongu podpisały list intencyjny na budowę wspólnego centrum badawczo-rozwojowego. Odnośnie współpracy głos zabrał założyciel oraz szef Origin Space, Su Meng, który stwierdził, że w ramach projektu naukowcy z Chin oraz ZEA będą mogli pracować nad nowymi satelitami oraz teleskopami badawczymi. Ponadto jego zdaniem stanowi to początek przyszłej i wspólnej eksploracji kosmosu.

Reklama

Oprócz planów dotyczących współpracy w nowym centrum technologii kosmicznych mogliśmy zapoznać się również z kosztem początkowej inwestycji w postaci 4,3 mln USD. Ośrodek badawczy powstanie w Abu Zabi i będzie częścią Strefy Demonstracyjnej Współpracy w zakresie Zdolności Przemysłowych Chiny-ZEA, czyli przełomowego projektu zainicjowanego w ramach chińskiej Inicjatywy Pasa i Szlaku.

Zjednoczone Emiraty Arabskie są coraz ważniejszym regionalnym liderem i globalnym graczem w dziedzinie eksploracji i komercjalizacji przestrzeni kosmicznej. Jesteśmy bardzo podekscytowani, że możemy stąd wkroczyć na rynek bliskowschodni.
Su Meng, założyciel i szef Origin Space

Czytaj też

W kwestii współpracy Chin oraz Zjednoczonych Emiratów Arabskich warto wymienić niektóre osiągnięcia obu państw w zakresie budowy technologii i eksploracji przestrzeni kosmicznej. Państwo Środka jest obecnie największym pretendentem do wyprzedzenia Stanów Zjednoczonych w wyścigu kosmicznym. Urządzenia w postaci satelitów lub sond badawczych, odkrycia naukowe, ale również rozwój infrastruktury, takiej jak stworzenie lunarnej stacji badawczej we współpracy z agencją Roskosmos przyczyniają się do wzmocnienia pozycji Państwa Środka w tej rywalizacji.

Reklama

To, co ma szczególne znaczenie w rywalizacji Waszyngton-Pekin w sektorze kosmicznym to współpraca międzynarodowa. Opisane wyżej podpisanie listu intencyjnego to tylko przykład częstego nawiązywania kontaktów z innymi państwami przez Chiny. Niedawno na łamach naszego portalu opisywaliśmy wyniesienie dwóch egipskich satelitów teledetekcyjnych (Horus 1 i Horus 2) przez chińską rakietę Długi Marsz 2C. Wówczas szef Egipskiej Agencji Kosmicznej (EgSA), Sherif Sedqi, wspomniał o współpracy w sektorze kosmicznym na linii Kair-Pekin, twierdząc, iż państwa prowadzą produktywną i strategiczną współpracę w dziedzinie lotów kosmicznych i satelitów. Chiny i Egipt, według informacji podanych przez Kraj Faraonów, tworzą centra montażu, integracji oraz testowania satelitów i prowadzą prace rozwojowe, w których biorą udział inżynierowie z obu krajów.

Czytaj też

Jeśli chodzi natomiast o Zjednoczone Emiraty Arabskie należy podkreślić, że głównym motywem na poparcie tego typu inwestycji jest próba zmiany wizerunku z głównego producenta ropy naftowej na ośrodek high-tech. Przykładem zaawansowanej technologii kosmicznej jest sonda Al Amal, czyli po polsku Nadzieja, której zadaniem jest badanie atmosfery Marsa. Rozwijana jest również technologia do badania Księżyca, czego przykładem jest łazik Rashid będący ładunkiem zewnętrznym przy japońskim lądowniku Hakuto-R. Według dostępnych informacji Rashid ma rozpocząć misję za około miesiąc.

Autor. ispace

Zjednoczone Emiraty Arabskie prowadzą wiele projektów dotyczących eksploracji kosmosu z Japonią lub Stanami Zjednoczonymi. W przypadku ostatniego państwa warto wspomnieć, że jednym z członków załogi misji Crew-6, która poleciała na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) na około sześciomiesięczny pobyt, był Sultan Al Neyadi z ZEA. Z drugiej jednak strony ZEA współpracuje z Chinami, czego przykładem jest wspomniany listy intencyjny. We wrześniu 2022 r. natomiast, kraje podpisały porozumienie dot. współpracy w eksploracji przestrzeni kosmicznej. Wedle doniesień państwa miałyby opracować i zrealizować wspólną misję księżycową.

Czytaj też

Reklama

Komentarze

    Reklama