Reklama

Rynek globalny

Kosmos to żyła złota. Polski Instytut Ekonomiczny prezentuje dane

Ilustracja: OneWeb [oneweb.world]
Ilustracja: OneWeb [oneweb.world]

Światowy rynek usług kosmicznych w 2022 r. przyniósł 384 mld USD przychodu - informuje Tygodnik Gospodarczy Polskiego Instytutu Ekonomicznego. PIE przypomina, że w październiku Polska kupiła cztery satelity, które mają zacząć działać w 2027 roku.

Reklama

W opublikowanym w czwartek tygodniku Instytut przypomina, że koszt budowy kupionych przez Polskę satelitów to 85 mln euro, trzy z nich będą optoelektroniczne, a jeden radarowy. Konstelacja o nazwie „Camilla” ma zapewnić wysokiej jakości dane w czasie rzeczywistym oraz rozszerzenie usług monitorowania z orbity okołoziemskiej. W działanie zaangażowana jest Europejska Agencja Kosmiczna (ESA), której pomoc będzie dotyczyła zaprojektowania, budowy, wystrzelenia i uruchomienia satelitów na orbicie okołoziemskiej.

Reklama
Reklama

Według PIE, światowy rynek kosmiczny w 2022 r. przyniósł 384 mld USD przychodu, z czego rynek satelitarny odpowiada za 73 proc., czyli 281 mld USD The Satellite Industry Association (SIA) wskazuje, że najwięcej - 145 mld USD generuje rynek sprzętu naziemnego służącego do odbioru sygnału satelitarnego oraz usługi satelitarne - 113 mld USD Produkcja samych satelitów w 2022 r. była warta niecałe 16 mld USD.

Czytaj też

Z przytaczanych w Tygodniku danych Biura ONZ do spraw Przestrzeni Kosmicznej (UNOOSA) wynika, że obecnie na ziemskiej orbicie znajduje się około 10,3 tys. satelitów, z czego blisko 7,8 tys. sprawnych. 67 proc. aktywnych satelitów na ziemskiej orbicie należy do podmiotów z USA, Chiny mają ich 9 proc., Wielka Brytania 8 proc. udziałów. Rosja ma niecałe 3 proc., a Japonia 1,5 proc.

Około 80 proc. obiektów na ziemskiej orbicie ma przeznaczenie komercyjne, obiekty państwowe z kolei, ale nie należące do podmiotów wojskowych, stanowią 10 proc. Satelity wojskowe na orbicie stanowią ponad 6 proc. Spośród podmiotów komercyjnych najwięcej satelitów - 50 proc. wszystkich ma amerykański SpaceX. 7 proc. natomiast ma brytyjska firma OneWeb.

Czytaj też

Źródło:PAP / Space24
Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!