Reklama

Obserwacja Ziemi

Polska zbuduje mikrokonstelację satelitów. ESA potwierdza

Autor. ESA

Podczas Rady Ministerialnej Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), która odbyła się w dniach 18-19 października br. zatwierdzono pomoc dla polskiego programu satelitarnej obserwacji Ziemi. Projekt ma na celu stworzenie minikonstelacji satelitów do obserwacji Ziemi o nazwie Camilla oraz segmentu naziemnego.

Reklama

19 października br. dyrektor generalny Europejskiej Agencji Kosmicznej - Josef Aschbacher poinformował na swoich mediach społecznościowych o kwestiach, które zostały omówione podczas Rady Ministerialnej ESA, która odbyła się w dniach 18-19 października br. w Paryżu. Jednym z punktów było potwierdzenie wsparcia dla Polski w krajowym projekcie satelitarnej obserwacji Ziemi. Kilka dni temu w wywiadzie dla Space24.pl, wiceminister rozwoju Kamila Król zapowiedziała, że chodzi o stworzenie mikrokonstelacji satelitów, składającej się z trzech jednostek - 3 optoelektronicznych i 1 radarowego (SAR).

Reklama
Reklama

Dyrektor generalny ESA oznajmił, że całkowity budżet programu, który jest finansowany przez Polskę, to 85 mln EUR i będzie będzie składać się z konstelacji o nazwie „Camilla”, a także segmentu naziemnego. Całość ma zapewnić wysokiej jakości dane w czasie rzeczywistym oraz rozszerzenie usług monitorowania z orbity okołoziemskiej. Pomoc ESA będzie dotyczyła zaprojektowania, budowy, wystrzelenia i uruchomienia satelitów na orbicie okołoziemskiej. Na ten moment nie znamy reszty szczegółów. Ministerstwo Rozwoju i Technologii nie wydało jak na razie oficjalnego komunikatu w tej sprawie.

Czytaj też

Porozumienie jest efektem zwiększonej niedawno składki naszego kraju, która jest odprowadzana do Europejskiej Agencji Kosmicznej. Podczas sierpniowej konferencji organizowanej przez MRiT, w której wziął udział także Josef Aschbacher, dowiedzieliśmy się od ministra Waldemara Budy, że satelity te będą na użytek Polskiej Agencji Kosmicznej (POLSA), a ich wykorzystanie planuje się głównie do celów cywilnych.

Reklama
Reklama

Komentarze (1)

  1. rED

    Straszny ten PiS