Obserwacja Ziemi
Polska zbuduje mikrokonstelację satelitów. ESA potwierdza
Podczas Rady Ministerialnej Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), która odbyła się w dniach 18-19 października br. zatwierdzono pomoc dla polskiego programu satelitarnej obserwacji Ziemi. Projekt ma na celu stworzenie minikonstelacji satelitów do obserwacji Ziemi o nazwie Camilla oraz segmentu naziemnego.
19 października br. dyrektor generalny Europejskiej Agencji Kosmicznej - Josef Aschbacher poinformował na swoich mediach społecznościowych o kwestiach, które zostały omówione podczas Rady Ministerialnej ESA, która odbyła się w dniach 18-19 października br. w Paryżu. Jednym z punktów było potwierdzenie wsparcia dla Polski w krajowym projekcie satelitarnej obserwacji Ziemi. Kilka dni temu w wywiadzie dla Space24.pl, wiceminister rozwoju Kamila Król zapowiedziała, że chodzi o stworzenie mikrokonstelacji satelitów, składającej się z trzech jednostek - 3 optoelektronicznych i 1 radarowego (SAR).
Replay alert 🚨
— Josef Aschbacher (@AschbacherJosef) October 19, 2023
These are my main takeaways from @ESA Council held this week in Paris:
1. From @ESA_Euclid, @JAXA_en's XRISM, a successful Vega launch, @Astro_Andreas piloting #Crew7 and his Commandership of @Space_Station, Aeolus' semi-controlled reentry, and an agreement… pic.twitter.com/aRZ7LFXW4p
Dyrektor generalny ESA oznajmił, że całkowity budżet programu, który jest finansowany przez Polskę, to 85 mln EUR i będzie będzie składać się z konstelacji o nazwie „Camilla”, a także segmentu naziemnego. Całość ma zapewnić wysokiej jakości dane w czasie rzeczywistym oraz rozszerzenie usług monitorowania z orbity okołoziemskiej. Pomoc ESA będzie dotyczyła zaprojektowania, budowy, wystrzelenia i uruchomienia satelitów na orbicie okołoziemskiej. Na ten moment nie znamy reszty szczegółów. Ministerstwo Rozwoju i Technologii nie wydało jak na razie oficjalnego komunikatu w tej sprawie.
ESA will support Poland in designing, building, launching & commissioning #EO 🛰️🛰️ satellites along with the development of a ground segment.
— Simonetta Cheli (@SimonettaCheli) October 20, 2023
Our support will also be related to the dowstream segment, with the development of monitoring services to support national authorities.
Czytaj też
Porozumienie jest efektem zwiększonej niedawno składki naszego kraju, która jest odprowadzana do Europejskiej Agencji Kosmicznej. Podczas sierpniowej konferencji organizowanej przez MRiT, w której wziął udział także Josef Aschbacher, dowiedzieliśmy się od ministra Waldemara Budy, że satelity te będą na użytek Polskiej Agencji Kosmicznej (POLSA), a ich wykorzystanie planuje się głównie do celów cywilnych.
rED
Straszny ten PiS