Rynek globalny
Miliony euro na rozwój europejskiego statku kosmicznego
Niemiecko-francuska firma The Exploration Company poinformowała o pozyskaniu 160 mln EUR w ramach rundy finansowania Serii B. Fundusze zostaną przeznaczone na rozwój projektu statku Nyx, który posłuży do dostarczania cargo do przyszłych, prywatnych stacji kosmicznych.
Niemiecko-francuska firma pozyskała już w ramach rund finansowania łączną kwotę blisko 230 mln EUR, które posłużą do rozwoju flagowego projektu - statku kosmicznego Nyx. Sukces nie obył się bez rozgłosu wśród europejskich liderów, gdyż gratulacje przekazał poprzez media społecznościowe sam prezydent Francji, Emmanuel Macron.
„W ciągu ostatnich 12 miesięcy osiągnęliśmy główne kamienie milowe operacyjne i finansowe oraz podpisaliśmy znaczące umowy o świadczenie usług zarówno z agencjami kosmicznymi, jak i klientami komercyjnymi.” - skomentowała CEO The Exploration Company, Hélène Huby.
The Exploration Company wybrany przez Europejską Agencję Kosmiczną
Nyx ma być europejską odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie dostawami cargo do prywatnych stacji kosmicznych, których powinniśmy spodziewać się na niskiej orbicie okołoziemskiej jeszcze w tej dekadzie. Zanim to jednak nastąpi frachtowiec odbędzie misję demonstracyjną do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) w 2028 r.
Kontrakt o wartości 25 mln EUR został przydzielony przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA) niemiecko-francuskiej firmie w maju 2024 r. Zlecenie zakłada przygotowanie projektu pojazdu, który byłby w stanie zrealizować misję do i z ISS. Oprócz The Exploration Company, taki sam kontrakt pozyskało Thales Alenia Space.
Finansowanie pozyskane od ESA to dopiero początek. Kolejne fundusze mają być jednym z tematów poruszonym podczas Rady Ministerialnej ESA pod koniec 2025 r. W tym samym roku The Exploration Company planuje wysłać na orbitę testową kapsułę o zmniejszonych rozmiarach przy pomocy rakiety Falcon 9. Po kilku godzinach model wyląduje u wybrzeży Hawajów
Nyx zrealizuje dostawy do prywatnych stacji kosmicznych
Nyx Earth (wersja do misji na niską orbitę okołoziemską) poleci do ISS w 2028 r., natomiast już 2 lata później placówka zakończy swoje działanie i częściowo spłonie w atmosferze naszej planety. Dla niemiecko-francuskiej firmy to jednak dopiero początek, gdyż kolejne jednocześnie będzie świadczyć usługi dla podmiotów, które realizują projektu prywatnych stacji kosmicznych.
Obecnie europejski statek kosmiczny został zakontraktowany na misje do przyszłych stacji Starlab, Haven oraz Axiom Station. Firma zapewnia, że frachtowiec będzie w stanie zabrać do 4 t ładunku na niską orbitę okołoziemską (LEO) oraz do 3 t z powrotem na Ziemię.