Reklama

Rynek globalny

Plan na europejskie przymierze wycelowane w Elona Muska

Elon Musk zainwestuje 6 miliardów dolarów w OpenAI
Autor. Daniel Oberhaus, https://en.wikipedia.org/wiki/File:Elon_Musk_at_a_Press_Conference.jpg

Według Reuters, europejscy giganci przemysłu kosmicznego planują stworzyć spółkę, która oferowałaby produkty konkurencyjne do satelitów komunikacyjnych Starlink od firmy Elon Muska - SpaceX. Apetyt na stworzenie podobnych megakonstelacji mają również podmioty z Chin.

Agencja Reuters, powołując się na kilka źródeł zaznajomionych ze sprawą, podaje, że nowa spółka powstałaby poprzez współpracę europejskich gigantów sektora kosmicznego - Airbus, Thales oraz Leonardo. „Projekt Bromo” stanowiłby konkurencję dla amerykańskiego SpaceX.

Reklama

Według źródeł, spółka byłaby odpowiedzią na dominację rynku usług łączności satelitarnej przez sieć Starlink. Na przestrzeni lat firma Elona Muska zbudowała konstelację satelitów składających się z ponad 6,5 tysiąca jednostek na niskiej orbicie okołoziemskiej (LEO). Docelowo SpaceX planuje rozwinięcie sieci do 40 tysięcy satelitów!

Rozmowy wciąż pozostają na wczesnym etapie, natomiast pomysł ma już swoją nazwę. Według Reuters, strony mają już swój preferowany kształt spółki „łączący aktywa satelitarne, zamiast jednego partnera kupującego aktywa od pozostałych”.

Przywołany przez Reuters dyrektor generalny Leonardo Roberto Cingolani potwierdził tę informację, natomiast Airbus i Thales odmówiły komentarza. Cingolani dodał, że struktura działania byłaby podobna do modelu spółki MBDA działającej w branży zbrojeniowej oraz skupiającej się w głównej mierze na pociskach rakietowych. Właścicielami MBDA są Airbus (37.5%), BAE Systems (37.5%) oraz Leonardo (25%).

Reklama

Realna konkurencja ze strony Chin

Oprócz SpaceX oraz europejskich firm ambicje na stworzenie megakonstelacji satelitarnej posiadają również podmioty z Chin. Jeszcze w maju br. na łamach naszego portalu informowaliśmy o zarejestrowaniu przez Międzynarodowy Związek Teleinformatyczny wniosku od firmy Landspace, która planuje budowę składającej się z 10 tys. jednostek na 160 płaszczyznach orbitalnych.

Z drugiej strony widzimy działania szanghajskiej firmy SpaceSail, która kilka tygodni temu podpisała umowę z brazylijską, państwową firmą telekomunikacyjną Telecomunicacoes Brasileiras, na dostarczania szerokopasmowego internetu satelitarnego z początkiem 2026 r. Porozumienie było jednym z wielu podpisanych między państwami podczas ówczesnej wizyty Xi Jinpinga w Brazylii.

Na ten moment SpaceSail dysponuje flotą kilkudziesięciu satelitów na niskiej orbicie okołoziemskiej (LEO). Plan zakłada rozbudowę konstelacji Qianfan (pol. „Tysiąc żagli”) do 648 jednostek do końca 2025 r. oraz zapewnienie „globalnego dostępu do internetu” do 2027 r. Docelowo do 2030 r. na LEO ma znaleźć się 12-14 tys. satelitów od szangahjskiej firmy.

Reklama

Komentarze

    Reklama