Reklama

Rynek globalny

Prace nad nowym kosmodromem wstrzymane – co dalej?

Autor. Orbex

Brytyjska firma Orbex poinformowała o wstrzymaniu praca nad placówką startową, która miała powstać na terenie północnej Szkocji. Teraz priorytetem firmy będzie rozwój małych systemów nośnych.

Wywodząca się ze Szkocji firma kosmiczna Orbex przekazała światu wieści, z których wynika, że budowany przez nią kosmodrom jednak nie powstanie, a przynajmniej nie w najbliższym czasie. Oficjalnie poinformowano, że prace nad tym obiektem zostają „wstrzymane”. W związku z sytuacją firma planuje wykorzystywać konkurencyjny ośrodek startowy SaxaVord na Szetlandach.

Reklama

Przypomnijmy, że w listopadzie 2022 r. firma Orbex poinformowała, że przejmie budowę ośrodka startowego Sutherland w Szkocji i tym samym zainwestuje w ten projekt 20 mln funtów w ciągu kolejnych trzech lat. Jednak od samego początku prace w tym zakresie były utrudnione m.in. przez kwestię formalne i organizacyjne. Decyzja o wstrzymaniu prac wydaje się nagła, ale ma pozwolić na uwolnienie zasobów potrzebnych do rozwoju rakiet nośnych.

Nowe cele

Działalność brytyjskiej spółki kosmicznej Orbex skupi się teraz głównie na rozwoju małych systemów nośnych, w tym rakiety o nazwie Prime oraz również nowej rakiety, tym razem średniej klasy, o nazwie Proxima. „Orbex jest przede wszystkim specjalistą od usług startowych” – wyjaśnił prezes Orbex Phil Chambers w oficjalnym oświadczeniu.

Chambers podkreślił również, że głównym celem jego firmy jest wsparcie europejskiego przemysłu kosmicznego poprzez umożliwienie zrównoważonej liczby startów, mających na celu wyniesienie satelitów na niską orbitę okołoziemską. „Najlepiej osiągnąć to, koncentrując nasze zasoby i talenty na rozwijaniu systemów startowych i powiązanych z tym usług” - dodał.

Reklama

Prezes firmy Orbex podkreślił, że ta decyzja pomoże zrealizować pierwszy start dwustopniowej rakiety Prime już w przyszłym roku. Zauważył też, że zapewni to SaxaVord kolejnego klienta, który jeszcze bardziej wzmocni jego ofertę komercyjną. „To sytuacja korzystna dla obu stron” – zaznaczył Chambers.

Warto zauważyć, że informacje na temat przeniesienia docelowego miejsca startów rakiet firmy Orbex do SaxaVord pomaga jeszcze bardziej ugruntować status tego kosmodromu jako wiodącego miejsca startów w Wielkiej Brytanii. Przypomnijmy,m że Spaceport Cornwall, w południowo-zachodniej Anglii, gościł pierwszy start orbitalny z terytorium brytyjskiego w styczniu 2023 r. Wtedy to start realizowała firma Virgin Orbit, lecz nie udało się osiągnąć orbity i ładunki, w tym satelity polskiej firmy SatRev, zostały utracone.

Rakieta Prime

Zapowiadana przez firmę Orbex rakieta Prime będzie mierzyć ok. 19 metrów. System będzie umożliwiał wynoszenie małych satelitów o masie do 180 kg na niską orbitę okołoziemską (LEO). Konstrukcja będzie posiadała sześć silników w pierwszym stopniu oraz jeden w górnym, które będą napędzane ekologicznym paliwem BioLPG. Producent dodaje również, że omawianej jednostki napędowe zostaną skonstruowane przy pomocy drukarki 3D, a zatem podobnie np. do rakiety Terran 1 od Relativity Space.

Reklama

Według portalu Nasaspaceflight.com, Orbex Space miał przeprowadzić pierwszy lot rakiety Prime już w 2021 r, natomiast w wyniku opóźnień, spowodowanych głównie kwestią zatwierdzenia miejsca startu, zdecydowano przełożyć datę debiutu. Warto dodać, że w opracowanie systemu nośnego również zaangażowała się brytyjska agencja kosmiczna UKSA, która przekazała na ten cel 5,5 miliona GDP.

Reklama

Komentarze

    Reklama