Reklama

Rynek globalny

SatRev i Virgin Orbit kontynuują współpracę

Fot. Virgin Orbit [virginorbit.com]
Fot. Virgin Orbit [virginorbit.com]

Należąca do polskiego sektora kosmicznego firma SatRev podpisała umowę z Virgin Orbit dotyczącą współpracy przy kolejnych misjach. Porozumienie dotyczy świadczenia usług wynoszenia satelitów wrocławskiej spółki na orbitę w 2023 r., a także w kolejnych trzech latach.

Reklama

Amerykańska firma Virgin Orbit poinformowała o podpisaniu umowy z polską firmą SatRev, na podstawie której obie strony zobowiązały się do kontynuowania wzajemnej współpracy przy nadchodzących misjach. Cztery satelity zbudowane przez SatRev zostały już dostarczone na niską orbitę okołoziemską przez system LauncherOne firmy Virgin Orbit w ramach misji Tubular Bells i Above the Clouds. Strony przewidują wystrzelenie nowej partii satelitów SatRev już w 2023 roku.

Reklama
Reklama

Jak skomentował Grzegorz Zwoliński, prezes firmy SatRev - "Jesteśmy przekonani, że współpraca z Virgin Orbit, która jest sprawdzona w branży, przyczyni się do wzrostu innowacyjności i stworzy nowe możliwości rozwoju. Jesteśmy podekscytowani możliwością współpracy i wprowadzenia w życie naszej wspólnej wizji przyszłości wynoszenia satelitów". Dyrektor generalny Virgin Orbit również nie krył radości z omawianego porozumienia, gdyż oznajmił, że SatRev jest wspaniałym kolaborantem i jest podekscytowany tym, co przyniesie przyszłość, gdy SatRev będzie rozbudowywać swoją konstelację i kontynuować świadczenie usług kosmicznych dla swoich międzynarodowych klientów. Dodał także, że ma nadzieje, iż świadczenie usług startowych dla polskiej firmy będzie kontynuowane przez wiele kolejnych lat.

Czytaj też

Jak widać ostatnie niepowodzenie misji o nazwie "Start Me Up", która miała na celu m.in. wyniesienie na orbitę satelitę Stork-6 nie wpłynęło negatywnie na relacje między firmami. 9 stycznia br. o godzinie 23:02 czasu polskiego samolot Boeing 747, lub inaczej "Cosmic Girl", firmy Virgin Orbit wystartował ze Spaceport Cornwall w południowo-zachodniej Anglii w ramach historycznej misji przeprowadzonej z terytorium Wielkiej Brytanii. Rakieta LauncherOne odrywając się od samolotu miała wynieść ładunek na orbitę, lecz to się jednak nie udało i wszystkie satelity zostały utracone. Była to pierwsza nieudana misja orbitalna w 2023 r. oraz pierwsze niepowodzenie systemu wynoszenia oferowanego przez firmę Virgin Orbit.

Należy przy tym przypomnieć, że kilka tygodni temu Virgin Orbit zostało także oficjalnym udziałowcem polskiej spółki kosmicznej inwestując przy tym 5 mln USD. Inwestycja jest efektem długiego i udanego partnerstwa strategicznego, które ma przynieść obu stronom obiecujący rozwój w ich obszarach działalności. W ramach inwestycji SatRev planuje zwiększyć skalę swojej konstelacji, wdrażając przełomowy rozkładany na orbicie teleskop do końca 2023 roku. Virgin Orbit skorzysta z sukcesu SatRev, uruchamiając w kolejnych latach setki nanosatelitów.

Czytaj też

W czerwcu 2021 r. SatRev umieścił dwa satelity STORK-4 i STORK-5 Marta na niskiej orbicie okołoziemskiej, a w styczniu 2022 r. kolejne sześć. Jak informuje wrocławska firma urządzenia mogą posłużyć do rozwiązywania problemów związanych z wykorzystaniem i optymalizacją zasobów w szerokim zakresie zagadnień, takich jak rolnictwo precyzyjne, ocena zasobów energetycznych, monitorowanie infrastruktury transportowej.

W marcu 2022 r. Polska Agencja Kosmiczna (POLSA) oraz Virgin Orbit podpisały w Los Angeles list intencyjny nt. współpracy przy technologii LauncherOne. Virgin Orbit zadeklarowało gotowość dostarczenia rozwiązania sprofilowanego pod określone przez POLSA potrzeby i wymagania, obejmujące wsparcie naziemne oraz odpowiedni samolot. Jak poinformował wtedy ówczesny minister rozwoju i technologii - Pior Nowak, pierwszy start LauncherOne z obszaru Polski planowany jest na 2023 r., lecz jak na razie nie doczekaliśmy się dalszych informacji w tym temacie.

Czytaj też

Reklama

Komentarze

    Reklama