Reklama

Rynek globalny

Thales i Microsoft nawiązują kosmiczną współpracę

Autor. Thales Alenia Space

Thales Alenia Space, spółka joint venture Thales i Leonardo, poinformowały o nawiązaniu strategicznej współpracy z firmą Microsoft w celu wprowadzenia nowych rozwiązań w zakresie przetwarzania danych w przestrzeni kosmicznej (Space Edge Computing), sztucznej inteligencji oraz narzędzi do obserwacji przestrzeni kosmicznej (DeeperVision), a także technologii cyfrowego segmentu naziemnego (Digital Ground Segment).

Reklama

Thales Alenia Space wraz z Microsoft planuje wdrożenie łączności, rozwiązań analitycznych i obliczeniowych w przestrzeni kosmicznej dzięki technologii przetwarzaniu danych SEC. Testy będą prowadzone na orbicie okołoziemskiej, a pierwsze rozwiązania technologiczne mają zostać umieszczone na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) w 2023 r.

Reklama

Spółka Thales umieści na orbicie (na ISS) komputer wraz z oprogramowaniem i czujnikami do obserwacji Ziemi, aby przetwarzać dane o kosmosie i tworzyć bazę danych. Partnerzy przeprowadzą także badania w dziedzinie teledetekcji, wizji komputerowej i nauk o klimacie i stworzą ekosystem badawczy nowej generacji do celu obserwacji naszej planety.

Czytaj też

Umieszczenie aparatury badawczej w przestrzeni kosmicznej pozwoli na gromadzenie - zdaniem spółek - w szybki sposób aktualnych informacji na temat Ziemi, które będą miały natychmiastowe zastosowanie w monitoringu, zrozumieniu zjawisk przyrodniczych i ochronie naszej planety. Wprowadzenie na orbitę narzędzi do obserwacji kosmosu będzie możliwe dzięki integracji DeeperVision, oprogramowania do analizy danych z obserwacji Ziemi Thales Alenia Space z Microsoft Azure Orbital.

Reklama

DeeperVision to usługa cyfrowa służąca do szybkiego i systematycznego oraz masowego przetwarzania obrazów Ziemi z orbity. Przyszli użytkownicy usługi będą mogli korzystać ze wszystkich funkcji DeeperVision do przetwarzania danych i generowania aktualnych informacji na temat planety, dzięki chmurze Azure Orbital. DeeperVision jest jednym z programów przeznaczonych do zainstalowania na pokładzie ISS z wykorzystaniem możliwości Space Edge Computing.

Czytaj też

Thales Alenia Space podaje, że ich celem jest „demokratyzacja obserwacji kosmicznych w taki sposób, aby była ona dostępna dla programistów przy użyciu łatwych w obsłudze i dostępnych dla wszystkich narzędzi AI takich jak DeeperVision". Thales zamierza także przyspieszyć prace nad rozmieszczeniem stacji naziemnych tak, aby udoskonalić łączność z siecią Microsoft oraz wdrożyć wspólną ofertę usług typu Ground Station Virtualization oraz modelu „as-a-service".

Thales Alenia Space i Microsoft przesuwają granicę obecnych możliwości i tworzą wizję świata, w którym technologie cyfrowe łączą się z eksploracją przestrzeni kosmicznej. Celem partnerów jest pokazanie klientom, jakie mogą być korzyści z wykorzystania technologii space edge computing. Jesteśmy dumni z tego, że Thales Alenia Space znajduje się obecnie w czołówce pionierów. Dzięki partnerstwu z tak uznaną marką jak Microsoft wchodzimy na nowy rynek przetwarzania danych w kosmosie. To globalne porozumienie to nie tylko kolejny rozdział działań w kosmosie, ale także na rzecz rozwiązań klimatycznych na naszej planecie.
Hervé Derrey, dyrektor generalny Thales Alenia Space

Działania związane z rozwijaniem cloud computing do przetwarzania danych satelitarnych prowadzone są również przez Thales Alenia Space w Polsce, we współpracy z lokalnymi firmami technologicznymi.

Pierwszym wspólnym krokiem było działanie w zakresie wprowadzenia oprogramowania DeeperVision w Azure Space, obecnie robimy kolejny krok we współpracy z Thales Alenia Space, którym jest umieszczenie obliczeń orbitalnych w chmurze Microsoft. To olbrzymia szansa, żeby natychmiast skorzystać z danych okołoziemskich do badań nad zmianami klimatycznymi, a to dopiero początek wspólnego podboju kosmosu.
Tom Keane, wiceprezes ds. inżynierii misji w firmie Microsoft

Thales Alenia Space wdroży na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) rozwiązanie typu edge computing z systemem Azure. Oddział Thales Alenia Space z Hiszpanii będzie odpowiedzialny za przebieg projektu i dostarczenie sprzętu na ISS, podczas gdy Microsoft opracuje oprogramowanie orbitalne oraz zestaw do tworzenia oprogramowania kosmicznego (SDK).

Czytaj też

Na orbitalnym stanowisku testowym znajdzie się pokładowy sprzęt komputerowy opracowany przez Thales Alenia Space z Hiszpanii, a także systemy czujników do zbierania danych. Projekt ten umożliwi twórcom aplikacji łatwe projektowanie i wdrażanie aplikacji do przetwarzania danych z obserwacji Ziemi w rzeczywistym funkcjonalnym środowisku, tworząc rozwiązania korzystające z technologii kosmicznej i cyfrowej.

Żródłó: Thales Alenia Space

Reklama
Reklama

Komentarze