Reklama

Komunikacja

Thales: Spark-1TM umieszczony na orbicie

Autor. Thales Alenia Space

Omnispace Spark-1TM znajduje się już na orbicie. Umieszczenie satelity na orbicie okołoziemskiej to jeden z początkowych etapów projektu Omnispace, którego celem jest stworzenie globalnej sieci hybrydowej NTN.

Reklama

Omnispace and Thales Alenia Space, spółka joint venture Thales (67%) i Leonardo (33%), poinformowały 2 kwietnia 2022 r., że satelita Omnispace Spark-1TM dotarł na orbitę na pokładzie rakiety SpaceX Transporter-4. Program Omnispace Spark-1TM zdaniem spółki ma doprowadzić do rozwoju wystandaryzowanej globalnej sieci hybrydowej.

Reklama

Czytaj też

Reklama

Spółka Thales Alenia Space zaprojektowała i zbudowała pierwszego z dwóch satelitów, które docelowo powstaną w programie Omnispace Spark. Omnispace Spark będzie obsługiwał standard 3GPP branży mobilnej w paśmie n2561, co umożliwi bezpośrednią łączność z urządzeniami pracującymi w tym standardzie. Program ma na celu rozwój i implementację technologii globalnej sieci hybrydowej NTN.

Omnispace to idea, która całkowicie zmieni oblicze komunikacji mobilnej. Powstająca globalna sieć hybrydowa to nowoczesne rozwiązanie dostępne z każdego miejsca na Ziemi dla użytkowników, którzy szukają innowacji w dziedzinie technologii mobilnej.Jesteśmy niezwykle zadowoleni ze współpracy z Thales Alenia Space i ich światowej klasy ekspertów. Dzięki ich wsparciu nasza wizja jednorodnej i globalnej internetowej sieci hybrydowej staje się rzeczywistością.
Ram Viswanathan, prezes Omnispace LLC

Satelita Spark-1 dotarł na orbitę na pokładzie rakiety SpaceX. Za wsparcie wdrożeniowe, integrację wszystkich procesów, a także zarządzanie całą misją i wreszcie wystrzelenie w przestrzeń pozaziemską samego satelity odpowiadała firma Exolaunch.

Wystrzelenie nanosatelity Spark-1, który powstał w wyniku współpracy trzech liderów branży NanoAvionics, Syrlinks i ANYWAVES to niezwykłe wydarzenie, także dla mnie osobiście. To pokazuje, że nasza firma potrafi tworzyć spersonalizowane rozwiązania kosmiczne zgodnie z oczekiwaniami i zapotrzebowaniem naszych klientów w ramach innowacyjnych partnerstw z mniejszymi podmiotami MŚP. Jestem przekonany, że połączenie ekspertyzy popartej długoletnim doświadczeniem z zarządzaniem zwinnym to odpowiedź na aktualne potrzeby rynkowe.
Hervé Derrey, dyrektor generalny Thales Alenia Space

Czytaj też

Thales Alenia Space jest liderem partnerstwa Omnispace. Działania wspiera NanoAvionics, firma specjalizująca się w dostarczaniu podsystemów satelitarnych, która zajmuje się także wsparciem misji kosmicznych jeszcze przed startem. Istotny wkład w misję Omnispaces wnoszą także ANYWAVES odpowiedzialny za ustawienie anten ładunków satelitarnych oraz Syrlinks zarządzający instrumentami typu S.

Wprowadzenie Omnispace Spark-1 na orbitę to dowód na niezwykle owocną współpracę pomiędzy sektorem NewSpace i tradycyjnym przemysłem kosmicznym. Partnerstwo umożliwiło nam wymianę know-how technologicznego z naszym głównym partnerem Thales Alenia Space
Vytenis J. Buzas, założyciel i prezes NanoAvionics

Dyrektor generalny firmy ANYWAVES stwierdził, że zaangażowanie w inicjatywę Omnispace umożliwiło jego firmie rozszerzenie spektrum działalności o dostawę ładunków kosmicznych.

Jesteśmy bardzo dumni, że uczestniczyć w pierwszej fazie rozwoju Internetu Rzeczy (IoT). Chcielibyśmy podziękować Thales Alenia Space za zaproszenie Syrlinks do współtworzenia technologii New-Space Radio-Frequency Payload, która umożliwia odbieranie, przetwarzanie i przesył sygnałów IoT.
Eric Pinson, dyrektor ds. działalności kosmicznej w Syrlinks

Czytaj też

Źródło: Thales Alenia Space

Reklama

Komentarze

    Reklama