Reklama

Sektor krajowy

IAC 2022: Polski sektor kosmiczny obecny na paryskich targach

Autor. Polska Agencja Kosmiczna

W dniach 18-22 września 2022 roku w Paryżu odbędzie się najważniejsze na świecie wydarzenie w sektorze kosmicznym - Międzynarodowy Kongres Astronautyczny (IAC). Na przygotowanym przez Polską Agencję Kosmiczną (POLSA) stoisku polskiego sektora kosmicznego można zobaczyć produkty 25 polskich firm oraz porozmawiać z przedstawicielami 4 województw, tegorocznych współwystawców.

Reklama

Podczas całego wydarzenia odbędzie się ponad 200 sesji technicznych i plenarnych, paneli dyskusyjnych, wykładów i seminariów oraz spotkań networkingowych i forów B2B. Przewidziano udział około 250 wystawców. Hasłem przewodnim polskiego stoiska jest rocznica 10-lecia członkostwa Polski w Europejskiej Agencji Kosmicznej.

Reklama

W tym roku po raz pierwszy POLSA zaprosiła przedstawicieli województw jako współwystawców, którzy wspierają podmioty kosmiczne w regionie. Na stoisku POLSA (Hala 7.2, stoisko nr B29) są obecni:

  • Agencja Rozwoju Pomorza S.A.
  • Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego
  • Województwo Lubuskie,
  • Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna
  • Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna "INVEST-PARK"

Na stoisku polskiego sektora kosmicznego obecne są następujące firmy m.in.: Scanway Sp. z o.o., ELPROMA Elektronika Sp. z o.o., PIAP Space Sp. z o.o., Creotech Instruments S.A. , Łukasiewicz-Instytut Lotnictwa, Progresja Space Sp. z o.o., Cloudferro Sp. z o.o., Centrum Nauki Kopernik/ESERO, SatRev S.A., Akademia Górniczo-Hutnicza, N7 Space Sp. z o.o., Astronika Sp. z o.o., Europejska Fundacja Kosmiczna / Planet Partners, SYDERAL Polska sp. z o.o., Thorium Space Sp. z o.o., KP Labs Sp. z o.o., GMV Innovating Solutions Sp. z o.o., Blue Dot Solutions Sp. z o.o., Jakusz SpaceTech Sp. z o.o., SpaceForest Sp. z o.o., Wasat Sp. z o.o., Wiran Sp. z o.o., PILC Sp. z o.o., EUROTECH Sp. z o.o., Hertz Systems Ltd Sp. z o.o. Poza firmami z sektora kosmicznego, na stoisku POLSA można spotkać przedstawicieli firm z województwa lubuskiego, takich jak Świat mebli, Stacjeladowania.com i Usługi e-commerce.

Reklama

Czytaj też

Międzynarodowy Kongres Astronautyczny to również doskonała okazja do spotkań z przedstawicielami sektora kosmicznego z całego świata. Dnia 19 września odbędzię się spotkanie sygnatariuszy Artemis Accords z udziałem prezesa POLSA Grzegorza Wrochny, a także uroczyste podpisanie Memorandum of Understanding pomiędzy Agencją Kosmiczną Republiki Azerbejdżanu (AZERCOSOMS) a Polską Agencją Kosmiczną dotyczące współpracy w zakresie pokojowego wykorzystania przestrzeni kosmicznej. Celem tegoż porozumienia jest zwiększenie dwustronnego handlu, inwestycji i wzmocnienie współpracy biznesowej w zakresie komunikacji satelitarnej, eksploracji kosmosu, w szczególności w dziedzinie systemów nawigacyjno-satelitarnych.

Stoisko Polskiej Agencji Kosmicznej na IAC w Paryżu
Stoisko Polskiej Agencji Kosmicznej na IAC w Paryżu
Autor. Polska Agencja Kosmiczna

W kolejnym dniu targów dojdzie do spotkania B2B z przedstawicielami australijskiego sektora kosmicznego. Kolejnym krokiem jest przygotowywana misja polskich firm do Australii w 2023 r. i udział w targach AVALON (Australian International Airshow and Aerospace & Defence Exposition), gdzie również planowane jest polskie stoisko. W późniejszy czasie przewidziany jest koktajl przygotowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego. Jego celem jest integracja polskich podmiotów z międzynarodowym środowiskiem kosmicznym.

Na koniec międzynarodowego kongresu dnia 21 września zaplanowano promocję projektu EROSS + (European Robotic Orbital Support Services) dotyczącego robotyki orbitalnej. Jego celem jest zademonstrowanie europejskich rozwiązań dla serwerów i obsługiwanych satelitów LEO/GEO, umożliwiających szeroki zakres wydajnych i bezpiecznych usług wsparcia orbitalnego. W projekcie biorą udział min.: PIAP Space, GMV, ThalesAlenia Space.

Czytaj też

Planowane są także spotkania przedstawicieli POLSA min. z : NASA, ESA, IAF, Federal Aviation Administration USA, Norweską Agencją Kosmiczną, DLR (Niemiecką Agencją Kosmiczną), CONAE (Argentyńską Agencją Kosmiczną), Departamentem Handlu z Wielkiej Brytanii, EUSPA, Axiom Space, Voyager Space, iSpace, Airbus.

Ponadto, każdego dnia, na stoisku POLSA można spotkać się z ekspertem ds. edukacji kosmicznej z Europejskiego Biura Edukacji Kosmicznej ESERO – Polska, który opowie jak dołączyć do programów edukacyjnych ESA. Będzie można również zobaczyć zwycięskie projekty w ramach konkursu ESA CanSat, który stawia przed młodymi entuzjastami kosmosu wyzwanie zbudowania i wystrzelenia mini satelitów wielkości puszki po napoju.

Łazik Kalman, czyli mobilna platforma badawcza, służąca do badania rozwiązań z zakresu inżynierii kosmicznej oraz rozwijania umiejętności młodych inżynierów – to kolejna z atrakcji na stoisku POLSA. Łazik to projekt studencki koła naukowego AGH Space Systems. W tegorocznych zawodach European Rover Challenge łazik pokonał 18 drużyn w kategorii on-site, wykonując perfekcyjnie zadania misji marsjańskich.

Czytaj też

Drugie miejsce natomiast w konkursie „From the Dusty Moon" w Stanach Zjednoczonych zajęło urządzenie TOLRECON. Jest to platforma do transportu regolitu księżycowego (sypkiej skały znajdującego się na powierzchni Księżyca), którą również będzie można zobaczyć na polskim stoisku.

Program oraz informacje o wydarzeniach towarzyszących dostępne są na stronie.

Źródło: Polska Agencja Kosmiczna

Reklama

Komentarze

    Reklama