Reklama

Sektor krajowy

IAC 2024: polski przemysł podbija międzynarodowe targi

Autor. Polska Agencja Kosmiczna

Od 14 października br. w Mediolanie trwa tegoroczna edycja Międzynarodowego Kongresu Astronautycznego (IAC). Swoją obecność zaznaczają również firmy polskiego sektora kosmicznego, które przyciągają niemałą uwagę uczestników wydarzenia.

75 . edycja Międzynarodowego Kongresu Astronautycznego, która odbywa się w tym roku w stolicy Lombardii, to kolejna odsłona prestiżowego wydarzenia, które jest uznawane za najważniejsze międzynarodowe spotkanie w sektorze kosmicznym. W ciągu 5 dni targów podmioty z całego świata mają okazję zaprezentować szerszej publiczności swoje technologie, innowacyjne rozwiązania oraz plany na najbliższe lata.

Reklama

Na IAC 2024 obecnie są największe agencje, takie jak NASA (USA), ISRO (Indie), CNSA (Chiny) oraz członkowie Europejskiej Agencji Kosmicznej m.in. DLR (Niemcy), CNES (Francja) czy ASI (Włochy). Obecne są także największe firmy, w tym Airbus, Leonardo, Thales Alenia Space, Vast, Northrop Grumman czy Lockheed Martin.

Również Polska ma swoją liczną reprezentację. W tym roku stoisko polskiego sektora kosmicznego, przygotowane przez Polską Agencję Kosmiczną wspólnie m.in. z Europejską Fundacją Kosmiczną (ESF), obejmuje imponującą powierzchnię aż 200 m2.

Autor. POLSA
Reklama

Polska strefa obejmuje przedstawicieli sektora kosmicznego, a także nauki i instytucji publicznych zaangażowanych w rozwój kosmosu w Polsce. Podmioty naszego rodzimego sektora, które prezentują się w trakcie IAC 2024 to AGH Space Systems, Astronika, CloudFerro, Creotech Instruments, Koło Naukowe PWr in Space, KP Labs, Łukasiewicz - ILOT, SatLab AGH, SpaceForest, Orbital Matter, PIAP Space, SatRev, Scanway, Sener, Thaliana Space i Sybilla Technologies.

Autor. M.Mitkow
Autor. M. Mitkow

Polska zwiększa swoją obecność w komosie, a ostatnie lata szczególnie pokazały, że nasz kraj jest ważnym graczem na rynku. Polskie technologie przyciągają uwagę wielu uczestników tegorocznego IAC, szczególnie górny człon rakiety suborbitalnej ILR-33 BURSZTYN, która kilka miesięcy temu przekroczyła umowną granicę przestrzeni kosmicznej, jako pierwszy polski system nośny. Więcej informacji o rakiecie znajduje się TUTAJ.

Autor. M.Mitkow/Space24.pl

Zainteresowanie wzbudzają także platforma HyperSat od firmy Creotech Instruments,łazik Kalman od AGH Space Systems oraz rozwiązania optyczne firmy Scanway, w tym model inżynieryjny teleskopu SOP (wykorzystany w misjach EagleEye oraz STARVIBE, oraz interaktywna makieta systemu kamer SCS(wykorzystany w ramach debiutu europejskiej rakiety Ariane 6 - projekt YPSat).

Autor. M. Mitkow/Space24.pl
Autor. IAC
Reklama

Na szczególną uwagę mogą liczyć także produkty firmy KP Labs. Uczestnicy IAC 2024 mogą zobaczyć uznawany za gliwicki cud miniaturyzacji komputer pokładowy do zarządzania satelitą zawierający moduł do przetwarzania danych na orbicie (DPU) o nazwie Antelope oraz jednostkę przetwarzania danych Leopard.

Autor. M.Mitkow/Space24.pl

Ta technologia autonomicznego przetwarzania danych została już niedawno przetestowana na orbicie (misja Intuition-1), a już niedługo znajdzie się na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej w ramach eksperymentu LeopardISS. KP Labs wystawiło także jednostkę do przetwarzania danych o nazwie Lion. Umożliwia ona zastosowanie sztucznej inteligencji i zaawansowanego przetwarzania danych na pokładzie satelity.

Ważnym elementem polskiej strefy jest  także przestrzeń promująca kandydaturę Poznania jako gospodarza IAC w 2027 roku. To właśnie podczas tegorocznej edycji, 18 października br. poznamy zwycięzcę i gospodarza wydarzenia w 2027 r.

Autor. POLSA

Już pierwszego dnia na stoisku Polskiej Agencji Kosmicznej odbył się szereg spotkań z przedstawicielami międzynarodowych podmiotów, w tym SpaceX, Agencji Unii Europejskiej ds. Programu Kosmicznego (EUSPA) czy delegacją z Węgier. Tego samego dnia delegacja z POLSA pod przewodnictwem prof Grzegorza Wrochny uczestniczyła też w spotkaniu Szefów Agencji Kosmicznych państw sygnatariuszy Artemis Accords.

Międzynarodowy Kongres Astronautyczny to wydarzenie, które od 1950 roku umożliwia wymianę wiedzy oraz doświadczeń w obszarze badań i technologii kosmicznych. Tegoroczna edycja odbywa się pod hasłem „Responsibe space for sustainability” i tym samym koncentruje się na świadomym i odpowiedzialnym korzystaniu z przestrzeni kosmicznej.

Zachęcamy do śledzenia naszego portalu, aby być na bieżąco z wydarzeniami podczas tegorocznej edycji IAC w Mediolanie!

Reklama

Komentarze

    Reklama