Reklama

Sektor krajowy

Miliony dolarów na monitoring satelitarny z Polski

Autor. SATIM

Firma SATIM Monitoring Satelitarny pozyskała fundusze o łącznej kwocie 2 mln USD na rozwój oprogramowania opartego na sztucznej inteligencji, które służy do automatycznego wykrywania, identyfikacji i klasyfikacji obiektów w dowolnym miejscu na Ziemi. Rozwiązanie wykorzystuje zdjęcia satelitarne pozyskiwane dzięki technologii SAR. Polska spółka przyciąga coraz większe zainteresowanie zagranicznych podmiotów.

Reklama

W ostatnich dniach Defence Industry Europe poinformowało o kolejnej dobrej wiadomości dla polskiej działalności na rynku kosmicznym. Pochodząca z Krakowa firma SATIM pozyskała 2 mln USD na rozwój oprogramowania opartego na sztucznej inteligencji, które służy do automatycznego wykrywania, identyfikacji i klasyfikacji obiektów (z dokładnością do 90%) przy użyciu przy użyciu satelitarnych obrazów SAR (radar z syntetyczną aperturą). Obecnie wykorzystuje się zdolności firmy do strategicznego monitorowania terenu morskiego. Pomagają one w zapewnieniu krytycznych informacji w tym zakresie w czasie rzeczywistym.

Reklama
Autor. SATIM
Reklama

Jest to znacząca inwestycja w polską firmę, która pozwoli na realizację przyszłych celów. Jak czytamy w komunikacie, runda inwestycyjna była prowadzona przez Cultivation Capital, wysoko cenioną firmę, znaną z doświadczenia w inwestycjach na wczesnym etapie rozwoju. Oprócz wymienionego podmiotu fundusze pozyskano także od sześciu innych inwestorów, w tym Verissimo Ventures, The Flying Object, Everywhere Ventures, Hustle Fund, Startuplst Venture oraz nieujawnionego inwestora z Europy Wschodniej.

Technologia automatycznej klasyfikacji Satim zapewnia ogromną wartość klientom komercyjnym i obronnym. Jesteśmy podekscytowani ciągłym zwiększaniem ich możliwości i wykorzystywaniem ich technologii przez najważniejsze sojusze bezpieczeństwa wolnego świata.
Paul Meier, partner w Cultivation Capital

Czytaj też

Głównym celem krakowskiej firmy jest zrewolucjonizowanie przekształcania złożonych danych satelitarnych SAR w przydatne informacje, ze szczególnym naciskiem na obsługę sektora wojskowego, rządowego i komercyjnego sektora morskiego. Pozyskane dofinansowanie pozwoli spółce na rozwój i ulepszenie technologii zapewniając ogromną wartość dla jej przyszłych odbiorców. Udział wymienionych inwestorów odzwierciedla potencjał firmy, która wykorzystując przy tym sztuczną inteligencję zdecydowanie wyróżnia się na rynku i nic dziwnego, że przyciąga coraz to większe zainteresowanie zagranicznych podmiotów.

Technologia ta cieszy się dużym zainteresowaniem ze strony np. Departamentu Obrony USA oraz społeczności wywiadowczej, gdyż m.in. dostarczyła kluczowych informacji na temat ruchów rosyjskich oddziałów na Ukrainie. Ta specjalistyczna forma teledetekcji pozwala na dokładne rejestrowanie obrazów terenu z zastosowaniem mikrofal. Umożliwia to prowadzenie obserwacji w warunkach nikłej widoczności – nawet w sytuacji pełnego zachmurzenia, zadymienia oraz w nocy.

Czytaj też

Opisywana spółka jest firmą powstałą jako spółka spin-off Akademii Górniczo-Hutniczej (AGH) w Krakowie. Założyciele SATIM to pracownicy Katedry Geoinformatyki i Informatyki Stosowanej AGH oraz Krakowskiego Centrum Innowacyjnych Technologii InnoAGH Sp. z o.o. Zajmuje się rozwojem i zastosowaniem metod przetwarzania satelitarnych i lotniczych obrazów radarowych i optycznych.

Zespół SATIM posiada bogate doświadczenie w projektach naukowych oraz komercyjnych o zasięgu zarówno krajowym jak i międzynarodowym (np. udział w projektach Europejskiej Agencji Kosmicznej). Co ciekawe, jest to pierwsza w Polsce firma wykorzystującą satelitarne oraz lotnicze zobrazowania (zarówno radarowe jak i optyczne) w tak wielu zastosowaniach środowiskowych.

Źródło: Defence Industry Europe/Związek Pracodawców Sektora Kosmicznego

Reklama

Komentarze (1)

  1. KrzysiekS

    I co na to MON?

Reklama