Reklama

Sektor krajowy

Polska firma opracuje pokładowy system zarządzania plikami dla ESA

Autor. ESA

Spółka N7 Space rozpoczęła prace nad stworzeniem menedżera plików (File Management System, FMS) dla systemów pamięci masowej pracujących w urządzeniach lotnych, zgodnego ze standardem SAVOIR. Projekt jest realizowany na zamówienie Europejskiej Agencji Kosmicznej i potrwa półtora roku. Jest to kolejny projekt realizowany przez spółkę, który ma na celu rozwój standardowych komponentów oprogramowania dla przyszłych misji kosmicznych.

Reklama

Głównym zadaniem menedżera plików jest zapewnienie wystandaryzowanego interfejsu pomiędzy systemem plików a bazującymi na plikach usługami oprogramowania pokładowego, takimi jak CCSDS File Delivery Protocol lub Serwis ST[23] zdefiniowany w ECSS-E-ST-70-41C (PUS-C). FMS umożliwi zarządzanie plikami przechowywanymi lokalnie w pamięci pokładowej, oraz zdalnie, na oddzielnych systemach lotnej pamięci masowej.

Reklama

Implementacja FMS z zachowaniem zgodności z wymaganiami SAVOIR wspierała będzie różne rodzaje nieulotnej i ulotnej pamięci pokładowej, a także będzie mogła zostać zintegrowana z wybranymi implementacjami systemu plików, w zależności od potrzeb misji.

SAVOIR, czyli Space AVionics Open Interface aRchitecture, to inicjatywa rozwijana przez Europejską Agencję Kosmiczną, stworzona z myślą o standaryzacji i unifikacji architektury awioniki pojazdów kosmicznych, m.in. w celu zapewnienie interoperacyjności pomiędzy systemami kosmicznymi. Specyfikacje SAVOIR opisują wymagania architektury awioniki oraz składających się na nią komponentów bazowych. Jednym ze standardów SAVOIR jest Data Storage System Requirement Document opisujący wymagania dla lotnych systemów przechowywania danych, w tym zarządzania plikami.

Reklama

Czytaj też

W ramach projektu „SAVOIR File Management System” N7 Space opracuje i przetestuje na reprezentatywnym modelu inżynierskim komputera pokładowego system zarządzania plikami zgodny z wymaganiami SAVOIR dotyczącymi obsługi i przechowywania plików. W trakcie projektu powstanie również symulator różnych architektur pamięci używanych w elektronice lotnej (NAND, NOR etc.) oraz komputer EGSE (Electronic Ground Segment Equipment). FMS będzie tworzony zgodnie z wymaganiami ECSS dla oprogramowania krytycznego.

Oprogramowanie wytworzone w projekcie zostanie udostępnione przez ESA na licencji open-source, co istotnie obniży bariery wdrożeniowe przez podmioty trzecie. „Pomimo użycia konkretnego reprezentatywnego sprzętu lotnego do testowania, oprogramowanie będzie od początku opracowywane zakładając uniwersalność i docelową przenośność na inne platformy” – mówi lider projektu Wojciech Cierpucha, N7 Space.

Dzięki temu nowy produkt N7 Space, jako oficjalna referencyjna implementacja, potencjalnie znajdzie zastosowanie w każdej przyszłej misji Europejskiej Agencji Kosmicznej” - dodał Wojciech Cierpucha.

Warto dodać, że firma N7 Space ma doświadczenie w realizacji krytycznego oprogramowania w projektach ESA, jak również w przedsięwzięciach komercyjnych. Realizacja kontraktu na SAVOIR File Management System umożliwi spółce włączenie się w przyszłe łańcuchy dostaw związane z produkcją systemów pamięci masowej, które są standardowym komponentem systemów satelitarnych.

Czytaj też

N7 Space specjalizuje się w wytwarzaniu niskopoziomowego oprogramowania pokładowego (embedded on-board software) do zastosowań kosmicznych, w szczególności w rozwoju oprogramowania krytycznego kwalifikowanego zgodnie z normami ECSS. Od 2017 roku N7 Space z powodzeniem realizuje projekty dla sektora kosmicznego, przede wszystkim dla Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA). Doświadczenie spółki obejmuje udział w takich misjach, jak PROBA 3, HERA, Comet Interceptor, ARIEL czy EagleEye.

Źródło: N7 Space

Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!