Reklama

Sektor krajowy

Przyszłość polskiego sektora kosmicznego. Przyznano pierwsze staże w ESA

Autor. MRiT

21 marca br. w Warszawie przedstawiciele Ministerstwa Rozwoju i Technologii oraz Polskiej Agencji Kosmicznej zaprezentowali pierwszą grupę młodych, polskich naukowców, którzy wygrali prestiżowe staże w Europejskiej Agencji Kosmicznej. Tym samym ruszył Narodowy Program Stażowy (ang. National Trainee Programme), który jest częścią porozumienia zawartego przez resort rozwoju z ESA w sierpniu 2023 r.

W pierwszy dzień kalendarzowej wiosny Ministerstwo Rozwoju i Technologii oraz Polska Agencja Kosmiczna oficjalnie ogłosili grupę polskich naukowców, którzy odbędą dwuletnie staże w Europejskiej Agencji Kosmicznej. Zwycięzcy pierwszego naboru, który został uruchomiony w listopadzie ubiegłego roku, odbędą swoje praktyki w biurach ESA, znajdujących się w Niemczech, Niderlandach, Hiszpanii oraz Francji.

Reklama

Oprócz czternastu młodych, polskich naukowców w wydarzeniu wzięli udział m.in. wiceminister rozwoju i technologii Waldemar Sługocki oraz prezes Polskiej Agencji Kosmicznej prof. Grzegorz Wrochna. Wręczyli oni prestiżowe wyróżnienia, które można było zdobyć poprzez bardzo wymagającą selekcję, prowadzoną przez POLSA. Obecny na wydarzeniu (w tym wypadku w formie online) był również dr Sławosz Uznański, który przygotowuje się obecnie do swojego lotu na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS).

Autor. M.Mitkow/Defence24.pl

Staże w ESA przyczynią się do budowy nowego pokolenia polskich specjalistów, którzy będą w najbliższych latach budować polskie specjalizacje kosmiczne.[…] Jesteście pionierami, a przed Wami fantastyczna przygoda. Będziecie pracować na różnych stanowiskach i poznawać, jak wygląda praca w ESA” - oznajmił Waldemar Sługocki. „Wspieranie rozwoju kadr buduje potencjał i konkurencyjność instytucji przemysłowych i naukowych oraz przyczynia się do postępu i rozwoju krajowej gospodarki” - podkreślił wiceminister.

Reklama

Z kolei prof. Grzegorz Wrochna, prezes POLSA podczas swojego wystąpienia podkreślił, że to właśnie w taki sposób buduje się w dzisiejszym świecie nowoczesną gospodarkę.Wyjeżdżamy po to, aby nabrać doświadczenia, zdobyć cenne kontakty, a potem wracamy do naszego kraju i budujemy naszą gospodarkę […] Analiza CV i dziesiątki rozmów kwalifikacyjnych, które odbył zespół POLSA pokazały, że zainteresowanie wysokimi technologiami, misjami kosmicznymi, skomplikowanymi projektami jest obecnie niezwykle wysokie wśród młodych ludzi w Polsce” - dodał prezes Wrochna.

Autor. M.Mitkow/Defence24.pl

„Trzymajcie kontakty między sobą, współpracujcie, wymieniajcie się swoim doświadczeniem. Nie jesteście bezpośrednią konkurencją, rynek niesamowicie rośnie, więc im więcej osób na tym rynku, tym lepiej. […] Macie ogromny potencjał, to wy jesteście przyszłością technologiczną i gospodarczą projektów kosmicznych polskiego sektora” - dodał od siebie dr. Sławosz Uznański.

Autor. M.Mitkow/Defence24.pl

W trakcie wręczania staży mogliśmy dowiedzieć się, że zakwalifikowani do programu to absolwenci renomowanych polskich i zagranicznych uczelni m.in. Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, Politechniki Warszawskiej oraz uczelni w Niemczech i Wielkiej Brytanii. Wybrane osoby przedstawiają wysoki poziom kwalifikacji i doświadczenia, co zostało szczególnie zauważone przez ESA. Jest to ważne, bowiem w trakcie stażu będą brały udział w kluczowych przedsięwzięciach naukowych i technologicznych.

Reklama

Doświadczenie, które zyskają młodzi naukowcy podczas swoich praktyk w jednostkach ESA to m.in. montaż, integracja i testowanie technologii projektu stacji kosmicznej Lunar Gateway, inżynieria systemowa, kontrola misji i wsparcie dla załogowych lotów kosmicznych, budowa centrum analogowego powierzchni Księżyca oraz z zakresu technologie obserwacji Ziemi. Staże rozpoczną się kwietnia br. Warto zwrócić uwagę, że to pierwszy raz, kiedy polscy absolwenci uczelni wyższych otrzymali staż w Europejskiej Agencji Kosmicznej.

Autor. M.Mitkow/Defence24.pl

Przypomnijmy, że powyższe wydarzenie jest efektem porozumienia pomiędzy Ministerstwem Rozwoju i Technologii a Europejską Agencją Kosmiczną w sierpniu 2023 r. w obecności ówczesnego ministra rozwoju oraz Josefa Aschbachera, dyrektora generalnego Europejskiej Agencji Kosmicznej. POLSA podkreśla, że obok umów bilateralnych i programów opcjonalnych ESA, program stażowy to tylko jeden z elementów zwiększania polskiej obecności w kosmosie.

Więcej informacji o programie stażowym oraz bio wybranych naukowców znajduje się na stronie Polskiej Agencji Kosmicznej.

Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!

Reklama

Komentarze

    Reklama