Reklama

Komunikacja

Chiny budują superkonstelację. Idą śladem sieci Starlink?

Autor. Galaxy Space [http://www.yinhe.ht/yhNewsEn]

Podczas jednego z ostatnich startów rakiety nośnej Długi Marsz 2C (Chang Zheng 2C) wyniesiono na orbitę zestaw demonstracyjnych urządzeń należącej do budowanej przez Chińską Republikę Ludową superkonstelacji telekomunikacyjnej do przesyłu danych internetowych. Był to kolejny start orbitalny przeprowadzony przez agencję CASC (China Aerospace Science and Technology Corporation). Satelity poza przesyłem danych mają oferować również teledetekcję.

Reklama

Wraz z początkiem marca obecnego roku kalendarzowego Chińska Republika Ludowa mogła pochwalić się przeprowadzeniem kolejnego udanego startu orbitalnego, wynosząc w przestrzeń kosmiczną siedem nowych satelitów. Start odbył się dnia 5 marca o godz. 7:01 CET z z platformy LC-3 znajduącej się w kosmodromie Xichang w prowincji Syczuan w południowo-zachodnich Chinach.

Reklama

Celem misji było wyniesienie na niską orbitę okołoziemską (o apogeum 490 km) ładunku użytecznego w postaci sześciu nowych satelitów Yinhe-2 należących do firmy Galaxy Space oraz urządzenia teledetekcyjnego Xingyuan-2 dla spółki SpaceWish. Wystrzelenie ładunku zostało przeprowadzone przy pomocy rakiety Długi Marsz 2C (Chang Zheng 2C). Był to także 410. start w historii wszystkuch rakiet tej rodziny.

Czytaj też

Urządzenia należące do prywatnego przedsiębiorstwa Galaxy Space stworzą według producenta tzw. małą pajęczynę i przetestują m.in. przesył danych oraz teledetekcję, co powoduje, że owa konstelacja zyska podwójne zastosowanie - cywilne oraz niewykluczone, że wojskowe (ze względu na zainstalowany podsystem do teledetekcji oraz kamerę do prowadzenia zobrazowań w zakresie światła widzialnego) bądź naukowe. Każdy z satelitów o masie 190 kg może przesyłać dane z prędkością 40 Gb/s. Jak zapewnia firma Galactic Space – satelity Yinhe 2 są mniejsze i bardziej wydajne w porównaniu do prekursora Yinhe 1.

Reklama

"Po utworzeniu eksperymentalnego systemu nastąpi jego ewaluacja - sprawdzimy działanie w różnych scenariuszach." – oznajmił podczas wywiadu dla telewizji państwowej Chang Ming z Galaxy Space.

Pozostały wyniesiony satelita, jaki znalazl sie w owiewce rakiety Długi Marsz to zbudowany przez Szanghajską Akademię Technologii Lotów Kosmicznych (SAST) niewielki sputnik przeznaczony do radarowej obserwacji Ziemi (SAR) o nazwie Xingyuan-2.

Z dokumentów przekazanych Międzynarodowemu Związkowi Telekomunikacyjnemu (ITU) wynika, że Chińska Republika Ludowa dąży do stworzenia nowej konstelacji liczącej 13 tys. satelitów – co zapewniałoby globalny zasięg i dostęp do chińskiej sieci. Po przeprowadzonych testach orbitalnych będzie można przejść do kolejnych etapów realizacji omawianego projektu. Nie sposób również uniknąć porównań do zachodnich konstelacji tj. Starlink lub OneWeb.

Firma SpaceX posiada już pozwolenie od Federalnej Komisji Łączności (FCC) na wystrzelenie ok. 12 tys. satelitów, lecz jak na razie spółka koncentruje się na rozmieszczeniu i uruchomieniu 4 400 satelitów podstawowej serii. Brytyjsko-indyjska firma OneWeb wystrzeliła do tej pory 328 urządzeń z planowanej liczby 648 satelitów. Wraz z końcem pierwszej fazy ma ruszyć budowa znacząco poszerzonej sieci, która będzie obejmowała docelowo aż 6 372 satelitów.

Czytaj też

Reklama
Reklama

Komentarze