Obserwacja Ziemi
Nowe chińskie zdolności radarowego podglądu satelitarnego
Chińska Republika Ludowa zakończyła styczeń z dwoma oficjalnymi startami orbitalnymi - w obu przypadkach przeprowadzonymi z sukcesem. Podczas drugiego z tych wystrzeleń został wyniesiony na orbitę satelita obserwacji Ziemi L-SAR 01A (zwny także Ludi Tance-1 01A), wyposażony w radar z syntetyczną aperturą (Synthetic Aperture Radar - SAR) działający w pasmie L.
Obecny sezon startowy dla Chin rozpoczął się od wyniesienia na orbitę satelity Shiyan-13, zakwalifikowego jako eksperymentalny instrument z aparaturą monitorowania otoczenia orbitalnego (systemu świadomości sytuacyjnej). Start odbył się 17 stycznia krótko po północy czasu polskiego - z kosmodromu Taiyuan położonego w północnych Chinach, a jego wystrzelenie przeprowadzono z użyciem rakiety Chang Zheng 2D (tłum. Długi Marsz 2D).
Czytaj też
Drugi chiński start z tego miesiąca nastąpił niewiele później - 26 stycznia o godz. 07:44 czasu lokalnego (00:44 czasu polskiego) z Jiuquan Satellite Launch Center, znajdującego się w północno-zachodnich Chinach. Wystrzelonym ładunkiem był satelita radarowej obserwacji Ziemi, L-SAR 01A. Ładunek misji (o masie o 3200 kg) został wyniesiony w przestrzeń kosmiczną z wykorzystaniem rakiety Chang Zheng 4C (tłum. Długi Marsz 4C).
Według dostępnych informacji, satelita będący ładunkiem głównym przeprowadzonego startu to system wyposażony w antenę radaru z syntetyczną aperturą (SAR) o powierzchni faktycznej 33 metrów kwadratowych, działający w pasmie L. Satelita ma być wykorzystywany przede wszystkim do monitorowania terenu pod kątem osuwisk, przemieszczeń gruntu i skutków trzęsień Ziemi, niezależnie od warunków pogodowych i pory dnia (technologia radarowa daje możliwość podglądu pomimo zachmurzenia oraz w warunkach nocnych). Jak podała Chińska Narodowa Administracja Kosmiczna (CNSA), obiekt wejdzie w skład grupy satelitarnej L-SAR 01, składającej się z dwóch instrumentów (L-SAR 01A i L-SAR 01B), działających na orbicie o wysokości 600 km. Drugie urządzenie w postaci satelity L-SAR 01B ma zostać wyniesione w przestrzeń pozaziemską już pod koniec lutego br.
Czytaj też
Za stworzenie nowych urządzeń odpowiedzialna jest Szanghajska Akademia Technologii Lotów Kosmicznych (SAST). Mimo, że system zadeklarowano jako cywilny, oferowane zdolności mogą zostać wykorzystane także do celów militarnych (biorąc pod uwagę przydatność teledetekcyjną systemów radarowej obserwacji Ziemi pod kątem rozpoznania, naprowadzania uzbrojenia oraz zdolności wykrywania określonych emisji elektromagnetycznych). Urządzenia L-SAR 01A i L-SAR 01B będą przemieszczać się po orbicie w formacji, dostarczając cenne dane w poszerzonym zakresie trybów obserwacji interferometrycznej.
Przeprowadzona 26 stycznia misja była 407. lotem rakiet nośnych z rodziny Chang Zheng.
W 2021 roku Państwo Środka znacząco poprawiło swój rekord liczby przeprowadzonych startów w ciągu jednego sezonu startowego - było ich finalnie aż 56. Przełamanie dotychczasowego najlepszego wyniku nastąpiło już 27 października 2021, wraz z pomyślnym wyniesieniem w przestrzeń kosmiczną satelity teledetekcyjnego Jilin-1 Gaofen 02F na pokładzie rakiety Kuaizhou-1A.