Obserwacja Ziemi
Chiny: para satelitów radarowych w komplecie. Pierwsze zobrazowania
W sobotę 26 lutego br. do niedawno wystrzelonego chińskiego satelity radarowej obserwacji Ziemi, L-SAR 01A, dołączył na orbicie drugi podobny obiekt - L-SAR 01B. Tym samym Chiny skompletowały składniki orbitalne nowego systemu teledetekcyjnego (zadeklarowanego jako cywilny), który ma służyć przede wszystkim do monitorowania terenu pod kątem osuwisk, przemieszczeń gruntu i skutków trzęsień Ziemi - niezależnie od warunków pogodowych i pory dnia. Pierwszy z satelitów dostarczył już wcześniej wstępne dane potwierdzające jego zdolność operacyjną. Wiadomo przy tym, że potencjał systemu (technologia radaru z syntetyczną aperturą - SAR) będzie można z powodzeniem wykorzystywać także na użytek militarny.
Wystrzelony pod koniec stycznia br. chiński satelita teledetekcyjny L-SAR 01A zdołał wykonać i przesłać w ciągu pierwszych dwóch tygodni od startu swoje pierwsze zobrazowania. Wysokiej jakości dane wykonane przez urządzenie zostały odebrane przez instytut badania danych satelitarnych i lotniczych (Aerospace Information Research Institute - AIR) działający w ramach Chińskiej Akademii Nauk (CAS).
Wyniesienie tego pierwszego satelity z grupy L-SAR 01 zostało przeprowadzone dokładnie 26 stycznia z Jiuquan Satellite Launch Center, znajdującego się w północno-zachodnich Chinach. Ładunek misji (o masie 3200 kg) został wyniesiony w przestrzeń kosmiczną z wykorzystaniem rakiety Chang Zheng 4C (tłum. Długi Marsz 4C).
Dokładnie miesiąc później przeprowadzono natomiast wystrzelenie drugiego z tej pary satelitów - L-SAR 01B; powtórnie z wykorzystaniem rakiety wariantu Chang Zheng 4C. Lot przeprowadzono z powodzeniem i bez komplikacji.
Czytaj też
Oba instrumenty L-SAR 01A oraz L-SAR 01B trafiły na orbity o jednakowej wysokości nieco ponad 600 km nad Ziemią. Satelity mogą działać w dwóch trybach: mogą podążać za sobą w formacji lub krążyć przeciwstawnie. Normalny tryb lotu to lot w formacji, w której jeden satelita podąża za drugim na tej samej orbicie z przesunięciem o 180°. Tryb jest przeznaczony do mapowania interferometrycznego.
Wczejściej instytut AIR działający w ramach Chińskiej Akademii Nauk potwierdził pełną operacyjność pierwszego z dwóch instrumentów grupy satelitarnej L-SAR 01 - rejestrując wstępne dane obserwacyjne, które świadczą o gotowości systemu do wykonywania swoich zadań.
Przeprowadzona 26 lutego misja była także już 408. lotem rakiet nośnych z rodziny Chang Zheng.
Abramsy i K2 w Polsce, ofensywa w Syrii - Defence24Week 101