Komunikacja
Korea Południowa zwiększa współpracę ze SpaceX
Korea Południowa zawarła porozumienie z firmą SpaceX, która dotyczy wyniesienia nowego satelity. Jednostka zostanie wystrzelona na orbitę geostacjonarną (GEO) w 2027 r.
W ostatnich dniach Korea Południowa i SpaceX zawarły kolejne porozumienie, którego celem jest zapewnienie możliwości wyniesienia nowego satelity komunikacyjnego. Jednostka ma zostać ma trafić na orbitę geostacjonarną (GEO) na pokładzie systemu nośnego, należącego do firmy Elona Muska. Konkretna rakieta nie została sprecyzowana w dostępnych źródłach, natomiast najbardziej możliwe jest wykorzystanie do tego systemu Falcon 9.
Został za to określony termin startu. Obecne założenia umowy przewidują, że południowokoreański satelita komunikacyjny GEO-KOMPSAT-3(znany również jako Chollian-3) trafi na orbitę w drugiej połowie 2027 r. Informacje zostały przekazane przez nie tak dawno utworzoną instytucję badawczo-rozwojową Korea Aerospace Administration (KASA).
Portal branżowy Space News opisał, że satelita GEO-KOMPSAT-3 został zaprojektowany w celu zastąpienia starzejącego się już jednostki GEO-Kompsat-1, która została wyniesiona w przestrzeń kosmiczną w 2010 r. za pomocą europejskiego systemu nośnego Ariane 5. Prace rozwojowe nad nowym urządzeniem rozpoczęły się w 2021 r. z budżetem o wysokości nieco ponad 300 mln USD.
Instrumenty jednostki GEO-KOMPSAT-3 mają zapewnić szerokopasmowe usługi łączności satelitarnej (w paśmie Ka), szczególnie na Półwyspie Koreańskim i otaczających go obszarach. Satelita będzie wspierał działania w zakresie zwiększenia bezpieczeństwa morskiego i lotniczego, a także dla działań związanych z zarządzaniem kryzysowym.
Kim Jin-hee, szef koreańskiej agencji KASA podkreślił, że rozwój wielozadaniowego satelity geostacjonarnego odegra bardzo ważną rolę w rozwoju krajowych technologii, które przysłużą się opracowaniu nowych systemów satelitarnych, przeznaczonych na GEO. „Poprawi to również bezpieczeństwo kraju poprzez zapewnienie usług komunikacji satelitarnej w celu zapobiegania katastrofom i zwiększenia bezpieczeństwa publicznego” - dodał Kim Jin-hee.
Warto zauważyć, że opisywana umowa to kolejny przykład dynamicznie rozwijających się relacji między Koreą Południową i amerykańskim gigantem technologicznym Elona Muska. W 2022 r. w kierunku Srebrnego Globu spółka SpaceX wyniosła pierwszy w historii Korei Płd orbiter księżycowy o nazwie Danuri. W 2023 i 2024 r. na orbitę na pokładzie rakiety Falcon 9 poleciały pierwsze południowokoreańskie satelity rozpoznawcze. Pozostała część wojskowej sieci trafi w kosmos w 2025 r., również dzięki SpaceX.
Korea Południowa ma duże ambicje w zakresie rozwoju krajowych zdolności kosmicznych. Jednym z najważniejszych celów, które zostały ogłoszone w czerwcu br., jest lądowanie i umieszczenie swojej państwowej flagi na Marsie do 2045 r. Do tego niezbędne są jednak niemałe nakłady finansowe w koreański sektor kosmiczny. Pomóc w tym mają środki finansowe w wysokości 100 bilionów wonów (72,6 mld USD). Rozwój i współpraca przemysłu z ośrodkami naukowymi będzie koordynowana przez KASA.
KASA zapoczątkuje nową erę kosmiczną poprzez kształcenie ekspertów, intensywne wspieranie ekosystemu przemysłu lotniczego i kosmicznego oraz wspieranie ambitnych i innowacyjnych badań i rozwoju” - podkreślił prezydent Korei Południowej Yoon Suk-yeol, podczas ceremonii utworzenia KASA (30 czerwca br.).