Reklama

Komunikacja

Potwierdzono działanie kolejnego satelity 5G

Autor. Omnispace/Thales Alenia Space

Omnispace i Thales Alenia Space, spółka joint venture Thales (67%) i Leonardo (33%), ogłosiły, że satelita Omnispace Spark-2™ dotarł na orbitę. Zakończenie fazy rozmieszczenia satelitów oznacza początek fazy rozwoju pierwszej na świecie sieci satelitarnej obsługującej technologię 5G.

Reklama

Pierwszy satelita Omnispace Spark-1 znalazł się na orbicie w kwietniu 2022 r., drugi Omnispace Spark-2 dołączył do swojego poprzednika w maju. Tym samym rozpoczęło się wdrożenie globalnej sieci komórkowej Omnispace (NTN). Thales Alenia Space był głównym wykonawcą projektu, a satelity powstały we współpracy z partnerami przemysłowymi: NanoAvionics, ANYWAVES i Syrlinks. Na orbitę Omnispace Spark-2 został dostarczony przez Exolaunch na pokładzie misji SpaceX Transporter.

Reklama
Powstanie Omnispace Spark zawdzięczamy owocnej współpracy Thales Alenia Space z zespołem innowatorów oraz wieloletniemu know-how naszych partnerów. Po zakończeniu programu Omnispace Spark, z niecierpliwością czekamy na uruchomienie pierwszej globalnej sieci komórkowej i połączenie naszych satelitów w przestrzeni kosmicznej z urządzeniami znajdującymi się na Ziemi. Globalna sieć to przełom na rynku technologicznym, który zapewni nową jakość i możliwości zarówno konsumentom indywidualnym, jak i przedsiębiorstwom i agendom rządowym.
Ram Viswanathan, prezes i dyrektor generalny Omnispace LLC
Reklama

Czytaj też

System satelitów generacji NGSO rozmieszczonych na niskiej orbicie okołoziemskiej (LEO) będzie działać w 3GPP w paśmie n256, które zostało wystandaryzowane do pracy w sieci NTN. Takie parametry umożliwią bezpośredni dostęp do globalnej łączności urządzeniom w korporacjach, instytucjach rządowych, przedsiębiorstwach oraz na rynku konsumenckim na całym świecie.

Sukces programu Omnispace Spark to efekt współpracy Thales Alenia Space z innowacyjnymi startupami. Jesteśmy bardzo dumni, że należymy do szerokiego partnerstwa wdrażającego pierwszą globalną sieć 5G. To ogromna szansa dla operatorów sieci komórkowych, przemysłu, a także użytkowników końcowych.
Hervé Derrey, prezes i dyrektor generalny Thales Alenia Space

Czytaj też

Uruchomienie Omnispace Spark-2 to ważny etap budowy uniwersalnej sieci 5G dla Omnispace. Anteny wyprodukowane przez naszą firmę umożliwią bezpośrednie połączenie się z siecią bez względu na lokalizację użytkownika. Naszą misją jest wdrażanie rozwiązań, które upowszechniają nowatorskie technologie.
Nicolas Capet, dyrektor generalny ANYWAVES.
Cały zespół Syrlinks z uwagą śledzi dalszy rozwój projektu. Na pokładzie dostarczonych na orbitę satelitów znajduje się rozwiązanie Syrlinks Radiofrequency payload. Każdy kolejny satelita rozmieszczony na orbicie poszerza zasięg usługi satelitarnej IoT. Eric Pinson, dyrektor ds. działalności kosmicznej w Syrlinks.

Przez ostatnią dekadę TAS wraz z partnerami wysłał na niską orbitę okołoziemską (LEO) 127 satelitów. Jest jedyną europejską firmą, która zdobyła doświadczenie w lotach w przestrzeni kosmicznej z instrumentami optycznymi o bardzo wysokiej rozdzielczości. W Polsce firma od 2015 roku rozwija współpracę z ważnymi krajowymi ośrodkami kosmicznymi, stawiając na transfer technologii.

Czytaj też

Oddział Thales Alenia Space w Polsce aktywnie współpracuje z przedsiębiorcami i instytucjami, aby wesprzeć branżę w rozszerzeniu swojego zaangażowania w globalnym łańcuchu dostaw dla Europejskiej Agencji Kosmicznej i innych zagranicznych kontrahentów. Na bieżąco budujemy też partnerstwa komercyjne i publiczne, żeby umożliwić transfer know-how i dać polskiej kadrze dostęp do najnowszych światowych odkryć i technologii. Polska ma szansę rozwinąć kompetencje z zakresu systemów satelitarnych oraz stać się ważnym graczem na arenie międzynarodowej.
Andrzej Banasiak, Dyrektor Generalny Thales Alenia Space w Polsce.
Reklama

Komentarze

    Reklama