Komunikacja
Rosja: komunikacyjny Meridian-M na orbicie
W ostatnich dniach, Rosyjskie Ministerstwo Obrony potwierdziło pomyślne wystrzelenie rakiety Sojuz 2.1a, który miał za zadanie wynieść w przestrzeń kosmiczną wojskowego satelitę komunikacyjnego Meridian-M No.20L. Był to drugi start orbitalny Rosji od rozpoczęcia inwazji na Ukrainę.
Federacja Rosyjska przeprowadziła w ostatnich dniach wyniesienie satelity komunikacyjnego Meridian-M 20L. Ładunek użyteczny o masie 2100 kg został wystrzelony 22 marca br. o godz. 13:48 czasu polskiego z kosmodromu Plesieck. Jak poinformowało Ministerstwo Obrony FR - "Łączność z satelitą jest stabilna, a wszystkie jego systemy działają normalnie".
Czytaj też
Sojuz 2.1a, z górnym stopniem Fregat, umieścił z powodzeniem urządzenie na eliptycznej orbicie Mołnia o inklinacji 65°. Ten rodzaj orbity pozwala satelicie pozostawać nad danym regionem przez około 8 godzin. Nazwa orbity pochodzi od konstelacji satelitów Mołnia, wystrzelonych w 1964 r. i zastąpionych przez satelity Meridian.
Wystrzelone urządzenie jest 10. satelitą całej rodziny Meridian, trzecim obiektem drugiej partii produkcyjnej, znanej pod nazwą Meridian-M. Ich rozmieszczanie na orbicie rozpoczęło się w 2019 r. "Satelity z serii Meridian zapewniają łączność pomiędzy statkami i samolotami rozpoznania lodowego w rejonie Północnej Drogi Morskiej a stacjami nadbrzeżnymi" – oznajmiła agencja Ria Nowosti.
Czytaj też
Federacja Rosyjska planuje przeprowadzić kolejny start satelity Meridian-M jeszcze w tym roku. Urządzenia zostały opracowane i zbudowane przez spółkę Informacyjne Systemy Satelitarne im. Reszetniewa (Informacyonnyje sputnikowyje sistiemy imieni akadiemika M.F. Rieszetniowa).
Pierwszy satelita Meridian został wystrzelony w grudniu 2006 r., także za pomocą rakiety nośnej Sojuz 2.1a. Początki nie należały do łatwych - pierwsze trzy spośród pięciu misji kończyły się częściowym sukcesem lub niepowodzeniem. Inauguracyjny Meridian uległ awarii na orbicie po zaledwie 2,5 roku działalności. Z kolei drugie urządzenie osiągnęło niższą niż planowaną orbitę, zaś piąte w ogóle nie rozpoczęło działania.
Rok dronów, po co Apache, Ukraina i Syria - Defence24Week 104