Komunikacja
SpaceX usunie część starlinków z orbity. Powodem bezpieczeństwo
Firma SpaceX planuje kontrolowaną deorbitację około 100 satelitów sieci Starlink. Powodem tej decyzji ma być wada konstrukcyjna, która stwarza ryzyko awarii w niedalekiej przyszłości.
W ostatnich dniach SpaceX ogłosiło plany usunięcia z orbity części swoich satelitów sieci Starlink. Chodzi o modele pierwszej generacji (v1.0), które ze względu na wadę, mogą niedługo doznać awarii i pozostać na obicie bez możliwości do manewrowania. Firma Elona Muska oświadczyła, że w związku z sytuacją dokona kontrolowanej deorbitacji około 100 jednostek swojej sieci telekomunikacyjnej. SpaceX nie określiło, czego konkretnie dotyczy problem.
Usuwanie satelitów z orbity nie jest niczym nowym, ale w tym przypadku mówimy o deorbitacji niemałej liczby urządzeń. Firma zapewnia, że działania w tym zakresie nie spowodują zakłóceń w usługach dostępu do szerokopasmowego internetu, a także nie stwarza to ryzyka kolizji z innymi satelitami. Przypomnijmy, że obecnie na orbicie SpaceX posiada ponad 5 tysięcy jednostek sieci Starlink. Najstarsze z nich zostały wyniesione w latach 2019 i 2020.
W ciągu najbliższych sześciu miesięcy, amerykański gigant technologiczny będzie stopniowo obniżać pozycje orbitalne jednostek, które wejdą ponownie w ziemską atmosferę. W związku z taką aktywnością firma zapowiedziała ścisłą koordynacje swoich działań z innymi operatorami. SpaceX będzie kilka razy dziennie udostępniać informacje o pozycji i przewidywaniach dotyczących satelitów. „Uważamy, że jest to właściwe postępowanie, aby przestrzeń kosmiczna była bezpieczna” - dodano w oświadczeniu.
Zwraca się uwagę, że to kolejny przykład proaktywnego podejścia SpaceX do sprawy kosmicznych śmieci (z ang. space debris). Firma utylizuje swoje satelity, pokazując tym samy odpowiedzialne zarządzanie, co jest niezwykle ważne biorąc pod uwagę, że w planach spółki jest rozwinięcie swojej sieci do 42 000 jednostek. SpaceX zachęca także inne firmy, aby podejmowały podobne kroki, które mają na celu zapewnienie bezpieczeństwa, a także zrównoważony rozwój w przestrzeni kosmicznej, gdyż współpraca w tej kwestii to podstawa.
Problematyka kosmicznych śmieci jest poruszana w debacie publicznej już od lat, a naukowcy z całego świata pracują nad nowymi technologiami, które byłyby w stanie oczyszczać środowisko kosmiczne z gruzu lub niedziałających już satelitów. Szacuje się, że od 1957 roku wystrzelono w kosmos ponad 10 tys. satelitów. Ponad połowa z nich nie jest już używana.
Źródło: SpaceX/
Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!