Reklama

Komunikacja

Szpital w Gazie wspierany przez Starlink. Elon Musk w ogniu krytyki

Zniszczenia w Gazie po bombardowaniu przez Izrael.
Autor. Prachatai / Flickr

Elon Musk ogłosił na platformie X, że internet z sieci Starlink od firmy SpaceX jest dostępny w jednym ze szpitali w Strefie Gazy. Usługa miała zostać rzekomo uruchomiona przy pomocy Zjednoczonych Emiratów Arabskich oraz Izraela.

Łączność oraz dostęp do internetu jest niezbędny w konfliktach zbrojnych, szczególnie w miejscach dotkniętych głębokim kryzysem humanitarnym. W trwającej wojnie Izrael-Hamas tego typu obszarem jest z całą pewnością Strefa Gazy, w której zostało zniszczonych wiele szpitali oraz placówek medycznych.

Pomoc w rozwiązaniu problemu ma stanowić uruchomienie usługi internetu z konstelacji satelitów Starlink od amerykańskiej firmy SpaceX w jednym ze szpitali w Strefie Gazy. Informacja została podana we wpisie Elona Muska na platformie X, w którym dodał, że inicjatywa została wsparta przez Zjednoczone Emiraty Arabskie oraz Izrael.

Szybki internet ma służyć przede wszystkim celom humanitarnym, w tym medykom ratującym życie. Dzięki sieci Starlink ułatwiona zostanie również komunikacja między grupami ewakuującymi ludność cywilną z obszarów narażonych na ataki.

Elon Musk nie sprecyzował dokładnie, w którym szpitalu została uruchomiona usługa. Należy jednak zauważyć, że podobna sytuacja miała miejsce w lutym br. w należącym do Zjednoczonych Emiratów Arabskich szpitalu polowym w południowej części Strefy Gazy.

Reklama

Zdania społeczności pod wpisem Muska są podzielone. Niektórzy krytykują Izrael za wywołanie katastrofy humanitarnej, ograniczenie łączności między medykami oraz uniemożliwienie poprawnego funkcjonowania szpitali. Z drugiej strony Izrael od początku nie popiera inicjatywy SpaceX, zarzucając wykorzystywanie sieci Starlink przez Hamas.

Cytowany przez The Washington Post Ken Zita, ekspert ds. telekomunikacji, który około dziesięć lat temu pracował dla rządu USA nad zabezpieczaniem łączności internetowej na terytoriach palestyńskich, nazwał działanie SpaceX „niewielką pomocą”, gdyż obejmuje zaledwie jedno miejsce.

Autor. Spacex/Starlink.com

Przypomnijmy również, że terminale Starlink są również wykorzystywane w trwającej wojnie w Ukrainie, ale i tam nie obyło się bez kontrowersji. W lutym 2023 r. Gwynne Shotwell, która pełni funkcję prezesa i dyrektor operacyjnej w należącej do Elona Muska firmie SpaceX zarzuciła Ukrainie wykorzystanie dostarczonej przez przedsiębiorstwo usługi Starlink w celach ofensywnych przeciwko Rosji, co było zastosowaniem, którego firma nie zamierzała wspierać.

Reklama

Dużą rolę we wsparciu Ukrainy miała również Polska. Według informacji przekazanych w marcu 2023 r. wojsko naszego wschodniego sąsiada dysponowało około 22 tysiącami terminali Starlink, z których połowa została dostarczona przez Polskę.

Reklama

Komentarze (1)

  1. Jerzy

    Rozumiem, że wspieranie i dostarczanie amunicji do kraju, który wg MTK prowadzi nielegalną okupację jest ok, ale udostępnienie internetu medykom, to "ogień krytyki" - zaczynam się zastanawiać nad spiskowymi teoriami kto tak naprawdę rządzi światem?

Reklama