Reklama

SATELITY

Konstelacja satelitów COSMO-SkyMed drugiej generacji będzie większa

Ilustracja: Telespazio/COSMO-SkyMed [telespazio.com]
Ilustracja: Telespazio/COSMO-SkyMed [telespazio.com]

System obserwacji radarowej COSMO-SkyMed Seconda Generazione będzie miał na orbicie okołoziemskiej dwa dodatkowe satelity. Stosowne kontrakty w tej sprawie zatwierdzili rządowi koordynatorzy programu, Włoska Agencja Kosmiczna oraz Ministerstwo Obrony Republiki Włoskiej – wykonawcami będą dwa konsorcja technologiczne (Telespazio oraz Thales Alenia Space), łączące potencjały europejskich koncernów Leonardo oraz Thales Group.

Umowy na dostarczenie dwóch dodatkowych satelitów konstelacji teledetekcyjnej COSMO-SKyMed Seconda Generazione (CSG) zostały podpisane w grudniu 2020 roku. Satelity o numerach 3 i 4 będą stanowić dopełnienie udoskonalonej odsłony włoskiego programu obserwacji Ziemi, zapewniając ciągłość działania oraz poprawione możliwości obrazowania.

System satelitarnej obserwacji Ziemi COSMO-SkyMed znajduje się pod kontrolą włoskiej agencji kosmicznej ASI oraz Ministerstwa Obrony Republiki Włoskiej. Głównymi wykonawcami składników systemu są spółki joint venture: Thales Alenia Space oraz Telespazio. Program obejmuje działanie konstelacji satelitarnej podwójnego zastosowania, umożliwiającej zbieranie zobrazowań radarowych (technologia radaru o syntetycznej aperturze), a tym samym monitorowania zjawisk ziemskich w każdych warunkach pogodowych czy o każdej porze dnia.

System COSMO-SkyMed ma za zadanie zapewniać podstawowe informacje dla bezpieczeństwa oraz rozumienia zjawisk, które mają wpływ na codzienne życie. Dzięki aktualizacji COSMO-SkyMed w ramach drugiej generacji systemu, jest on wskazywany przez współodpowiedzialny za jego powstanie koncern Leonardo jako pierwsza sieć obrazowania satelitarnego SAR na świecie zdolna do jednoczesnego pozyskiwania osobnych obrazów dwóch obszarów oddalonych od siebie o setki kilometrów - czyli obsłużenia jednocześnie „dwóch żądań, które byłyby sprzeczne w przypadku jakiegokolwiek innego systemu satelitarnego”.

Obrazy z systemu COSMO-SkyMed wykorzystuje się m.in. w zarządzaniu kryzysowym, na potrzeby zaradzenia skutkom klęsk żywiołowych, jak trzęsienia ziemi i pożary, ale także w zakresie kontroli dziedzictwa kulturowego i artystycznego, krytycznej infrastruktury, monitorowania ruchu lodowców, wycieków ropy na morzach, a także na potrzeby optymalizacji technik rolnych.

image
Reklama - z oferty Sklepu Defence24.pl

Pierwszy satelita COSMO-SkyMed Drugiej Generacji został wystrzelony dokładnie rok temu – 18 grudnia 2019 roku. Drugi instrument ma zostać wystrzelony na pokładzie rakiety Vega-C w perspektywie najbliższego roku. Konstelacja zostanie później dopełniona dwoma dodatkowymi satelitami, których dokupienie właśnie ogłoszono.

W powstanie systemu COSMO-SkyMed jest szeroko zaangażowany włoski przemysł kosmiczny, na czele z koncernem Leonardo w ramach konsorcjów joint venture Thales Alenia Space oraz Telespazio, przy wsparciu znacznej liczby małych i średnich przedsiębiorstw. Firma Thales Alenia Space, będąca spółką joint venture Thales (67%) i Leonardo (33%), odpowiada za cały system radarowy i satelity. Telespazio natomiast, również będąca spółką joint venture Leonardo (67%) i Thales (33%), odpowiada za segment naziemny i jest gospodarzem centrum dowodzenia oraz kontroli konstelacji w Centrum Kosmicznym Fucino. Ponadto koncern Leonardo wnosi wkład do programu dostarczając urządzenia śledzące gwiazdy (A-STR) dla ustalania położenia satelitów, panele fotowoltaiczne (PVA) oraz zespoły elektroniczne dla zarządzania zasilaniem.

W ramach pierwszej generacji COSMO-SkyMed, wystrzelono cztery satelity – w latach 2007-2010. Konstelacja COSMO-SkyMed jest zdolna do pozyskiwania do 1800 zobrazowań dziennie, które Leonardo, poprzez partnerstwo publiczno-prywatne e-GEOS (Telespazio 80%, ASI 20%) odbiera, przetwarza i oferuje na rynkach całego świata.

Użytkownikiem usług bazujących na COSMO-SkyMed pozostaje również polski rząd i Wojsko Polskie, na mocy porozumień zawieranych głównie w latach 2011-2015. Częścią umowy było umiejscowienie w Polsce segmentu naziemnego przygotowanego do obsługi zabezpieczonych danych z włoskiego systemu (Polskiego Naziemnego Segmentu Wojskowego Użytkownika [P-DUGS]). Infrastruktura ta została ulokowana w podwarszawskich Białobrzegach.

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!