Reklama

Nawigacja

SpaceX wyniosło satelity Galileo. KE kończy współpracę z Muskiem

Autor. SpaceX via X

Rakieta Falcon 9 od SpaceX wyniosła na orbitę okołoziemską ostatnią partię satelitów do Europejskiego Systemu Nawigacji Satelitarnej Galileo w ramach porozumienia z Europejską Agencją Kosmiczną.

W nocy z 17 na 18 czasu polskiego z Przylądka Canaveral na Florydzie rakieta Falcon 9 od amerykańskiej firmy SpaceX wyniosła na średnią orbitę okołoziemską (MEO) o wysokości ok. 23 tys km dwa satelity nawigacyjne w ramach uzupełnienia Europejskiego Systemu Nawigacji Satelitarnej Galileo. Była to 90 misja Falcona 9 w tym roku.

Wyniesienie satelitów było drugą i ostatnią misją w ramach zawartego w 2023 r. porozumienia między firmą Elona Muska a Europejską Agencją Kosmiczną (ESA). Powodem był ówczesny brak zdolności Starego Kontynentu do wynoszenia własnych ładunków w przestrzeń kosmiczną.

Reklama

Przypomnijmy, że w tamtym czasie rakieta Ariane 5 była już kilka miesięcy na zasłużonej emeryturze, a rosyjskie rakiety Sojuz, wykorzystywane przez ESA przed rosyjską inwazją na Ukrainę w lutym 2022 r., pozostawały niedostępne. Jak donosiły media, europejscy decydenci nie byli zadowoleni z zakontraktowania innego operatora rakiet nośnych, natomiast pozostali w tej kwestii bez wyjścia.

Los satelitów Galileo podzieli satelita nowej generacji Meteosat Third Generation-Sounder 1 (MTG-S1) należący do Europejskiej Organizacji Eksploatacji Satelitów Meteorologicznych (Eumetsat). Jeszcze do lata br. jednostka miała zostać wyniesiona przy pomocy rakiety Ariane 6, natomiast Eumetsat zdecydował o zmianie operatora na SpaceX. Start zaplanowano na 2025 r.

Reklama

9 lipca 2024 r. Europa wróciła na dobre tory w wyniku udanego debiutu rakiety Ariane 6, która jeszcze w tym roku ma wykonać swój drugi lot. System nośny posłuży m. in. do wynoszenia satelitów do Galileo. Europejski System pozwala przede wszystkim na uniezależnienie się od amerykańskiego systemu GPS. Jest także konkurentem dla chińskiego systemu Beidou, a także rosyjskiego systemu GLONASS.

Obecnie na orbicie znajduje się 30 satelitów opisywanej sieci. Nowe jednostki mają zwiększyć precyzję pozycjonowania i umożliwią świadczenie bardziej niezawodnych usług. Działający od 2016 roku system Galileo (początkowo obejmujący tylko niektóre funkcjonalności) świadczy usługi, z których korzysta, według danych zarządzającej systemem Komisji Europejskiej, już blisko 2 mld użytkowników na całym świecie.

Reklama

Komentarze

    Reklama