Reklama

Obserwacja Ziemi

Broń jądrowa i satelity. Kim Dzong Un o planach na 2024 r.

Kim Dzong Un podczas parady wojskowej.
Kim Dzong Un podczas parady wojskowej.
Autor. Wikimedia Commons

Wśród celów Korei Północnej na 2024 rok jest umieszczenie na orbicie kolejnych trzech satelitów zwiadowczych oraz budowa dronów, które wzmocnią armię tego kraju – podała w niedzielę czasu miejscowego państwowa północnokoreańska agencja prasowa KCNA.

Reklama

W oparciu o doświadczenie udanego wystrzelenia i działalności pierwszego satelity zwiadowczego w 2023 roku, zadanie wystrzelenia trzech kolejnych takich satelitów w 2024 roku zostało ogłoszone, aby z wigorem promować rozwój nauki o przestrzeni kosmicznej i technologii” – napisano w depeszy po podsumowującym rok spotkaniu z udziałem przywódcy kraju Kim Dzong Una.

Reklama

Kim oświadczył, że jego kraj nie ma innego wyjścia jak tylko dalsze rozwijanie broni jądrowej oraz pogłębianie relacji z innymi państwami sprzeciwiającymi się Stanom Zjednoczonym – przekazała agencja Reutera, oceniając, że chodzi między innymi o Rosję.

Czytaj też

Pjongjang wyklucza możliwość zjednoczenia z Koreą Południową – zaznaczył Kim. Jego zdaniem Korea Północna musi dokonać zasadniczej zmiany podejścia do swojego południowego sąsiada.

Reklama

Korea Północna ogłosiła w listopadzie, że umieściła na orbicie swojego pierwszego satelitę szpiegowskiego, który miał od tamtej pory przekazywać Pjongjangowi zdjęcia Białego Domu, amerykańskich baz wojskowych, Pentagonu i obszarów Korei Południowej, określanych przez północnokoreańskie media jako potencjalne cele.

Czytaj też

Wystrzelenie satelity doprowadziło do wzrostu tarć na Półwyspie Koreańskim. Korea Południowa częściowo zawiesiła porozumienie o łagodzeniu napięć wojskowych, na co Pjongjang zareagował całkowitym wycofaniem się z tej umowy i zapowiedzią rozmieszczenia przy granicy nowych rodzajów uzbrojenia.

O udanym wystrzeleniu satelity poinformowano niedługo po spotkaniu Kima z przywódcą Rosji Władimirem Putinem, na którym Putin obiecał Kimowi pomoc w budowie satelitów.

Według południowokoreańskich urzędników najnowszą próbę najpewniej przeprowadzono z techniczną pomocą Moskwy. Ta z kolei uznawana jest za element zacieśniającego się partnerstwa, w ramach którego Korea Północna miała wysłać Rosji miliony pocisków artyleryjskich.

Czytaj też

Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newsletterazaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!