Reklama

Obserwacja Ziemi

Fińsko-polski satelita od roku pomaga walczącej Ukrainie

Autor. ICEYE [iceye.com]

Główny Zarząd Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy (HUR) poinformował, że minął okrągły rok odkąd satelita polsko-fińskiej spółki ICEYE został przekazany do użytku ukraińskiej armii. Urządzenie wyposażone w syntetyczną aperturę radarową (SAR) pomogło zidentyfikować wiele rosyjskich pozycji oraz wykryć tysiące jednostek sprzętu wojskowego, np. podczas ostatniego ataku na stocznię w Sewastopolu.

Reklama

W sierpniu 2022 r. fińsko-polski firma ICEYE zawarła umowę z rządem ukraińskim, która dotyczyła zapewnienia szerokiego dostępu do jednego z satelitów radarowych spółki. Fundusze na ten zakup zostały pozyskane przez Fundację Charytatywną Serhija Prytuły, która w zaledwie trzy dni zebrała także kilkanaście milionów dolarów na zakup bsp Bayraktar TB-2. Satelita został przekazany Ministerstwu Obrony Ukrainy dokładnie 20 września 2022 r.,a więc minął okrągły rok od czasu jego użytkowania, co zostało docenione przez Główny Zarząd Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy (HUR).

Reklama
Reklama

Jak możemy przeczytać w specjalnym komunikacie, przez cały rok satelita radarowy firmy ICEYE przyniósł wiele korzyści w walce o wolność naszych wschodnich sąsiadów. "Jego możliwości pozwalają nam codziennie otrzymywać krytyczne dane wywiadowcze do działań bojowych i palić tony śmiercionośnego sprzętu wroga! Jego możliwości odegrały bardzo ważną rolę w ataku na Zatokę Sewastopolską 13 września 2023 r., kiedy to rosyjski okręt desantowo-desantowy Mińsk i okręt podwodny Rostów nad Donem zostały zniszczone." - opisało HUR.

Czytaj też

W komunikacie wyrażono także głęboką wdzięczność wszystkim obywatelom i wolontariuszom, którzy dołączyli do zgromadzenia funduszy na opisywany sprzęt, który pomógł ukraińskiemu wojsku zidentyfikować wiele rosyjskich pozycji oraz wykryć tysiące jednostek sprzętu wojskowego. "Ten przejaw wsparcia i wiary we wspólny cel pozostanie w naszej chwalebnej historii!" Dodano także, że satelita radarowy firmy ICEYE nadal prowadzi swoje obserwacje, wspierając broniącą się Ukrainę.

Autor. https://gur.gov.ua/en.html

Jeszcze w marcu br. Główny Zarząd Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy (HUR) poinformował, że dzięki satelicie fińsko-polskiego przedsiębiorstwa udało się wykryć łącznie ponad 7 tys. jednostek sprzętu wojskowego, w tym m.in. 45 samolotów, 27 śmigłowców, sześciu systemów rakietowych Iskander, 36 systemów rakietowych obrony powietrznej S-300, 12 systemów obrony powietrznej Pantsir S1, 11 stacji radarowych, a także 10 parków pontonowych. W komunikacie GUR podkreślono, że znaczna część z tego sprzętu została zniszczona. Na ten moment dane są zapewne znacznie lepsze, natomiast w najnowszym komunikacie nie podano zaktualizowanych liczb.

Czytaj też

Warto zaznaczyć, że użytkowanie satelitów z syntetyczną aperturą radarową jest o tyle ważne w kontekście wojny rosyjsko-ukraińskiej, gdyż obszar ten jest dość często zachmurzony, co uniemożliwia satelitom optycznym prowadzenie skutecznego rozpoznania. Ponadto satelity SAR pozwalają na wykonywanie analogicznej czynności także, gdy nad obserwowanym terytorium panuje noc.

Przypomnijmy także, że podczas tegorocznego Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego (MSPO) w Kielcach przedstawiony został projekt, który w istotny sposób zwiększa bezpieczeństwo także naszego kraju. Jest on realizowany przez Polską Grupę Zbrojeniową S.A., wchodzące w jej skład Wojskowe Zakłady Łączności Nr 1 S.A. oraz ICEYE Polska Sp. z o.o.

Autor. Defence24.pl

Celem kooperacji jest przedstawienie MON oferty w zakresie dostawy polskiej konstelacji satelitów radarowych wraz ze stacjonarną i mobilną stacją naziemną. Jest to bardzo dobra wiadomość, gdyż trwający już przeszło półtora roku konflikt za naszą wschodnią granicą jasno pokazuje, jak ważny jest dostęp do pewnych i niezależnych źródeł rozpoznania satelitarnego.

Czytaj też

ICEYE to koncern specjalizujący się w stałym monitoringu Ziemi z wykorzystaniem radarowego obrazowania satelitarnego oraz zapewnianiu precyzyjnych danych, m.in. na rzecz zwalczania skutków klęsk żywiołowych. Został on założony w 2014 r. przez Rafała Modrzewskiego i Pekkę Laurila. Wśród klientów firmy znajdują się różni odbiorcy państwowi (m.in. siły zbrojne Finlandii, Stanów Zjednoczonych, a także rządy Wielkiej Brytanii oraz Brazylii), którzy korzystają z konstelacji satelitów SAR należącej do ICEYE. Dostawca danych SAR wykazał się pełną skutecznością w dostarczeniu zleconych do tej pory zobrazowań, w tym dla tak ważnego klienta jak Narodowe Biuro Rozpoznania USA.

Źródła: HUR /Space24.pl

Reklama

Komentarze (1)

  1. Solfernus

    To jest spółka fińska Polak jest tylko jej współwłaścicielem!

Reklama

Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!